OCP – co to znaczy?

OCP – co to znaczy? W dzisiejszych czasach firmy transportowe cieszą się ogromną popularnością. Konieczność przewożenia towarów sprawia, że są one rozchwytywane wśród klientów. Największe powodzenia mają jednak te, które mogą pochwalić się ubezpieczeniem OCP, które staje się coraz powszechniejsze niezależnie od tego czy działamy na terenie kraju czy międzynarodowo.

Czym dokładnie jest OC przewoźnika drogowego? Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie OCP? Ile może kosztować ubezpieczenie OCP? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym dokładnie jest OC przewoźnika drogowego?

Wiele osób zastanawia się, co to znaczy OCP. Otóż odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie należy do najtrudniejszych. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przedsiębiorca oferujący usługi przewozowe jest niezwykle istotnym ogniwem w przypadku łańcucha dostaw. Od chwili, w której towar zostanie przyjęty od zlecającego, aż do przekazania finalnemu odbiorcy, to właśnie przewoźnik odpowiedzialny jest za to, co dzieje się z towarem. Poszczególne przedmioty niejednokrotnie przewożone są do dalekich krajów. Wiąże się to ze zmianą warunków atmosferycznych, natomiast przedmioty mogą zostać uszkodzone lub utracone w wyniku kradzieży, pożaru.

Właśnie dlatego ubezpieczenie OCP jest niemalże obowiązkowe w przypadku transportowej działalności. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ zabezpiecza także przedsiębiorcę przed odpowiedzialnością, która ponoszona jest przez niego w wyniku umowy przewozowej. W konsekwencji, jeśli ładunek zostałby utracony bądź uszkodzony, wówczas zakład ubezpieczeniowy musi liczyć się z koniecznością poniesienia odpowiedzialności finansowej, co skutkuje tym, że zlecający otrzyma należne odszkodowanie. Jest to więc sposób na to, aby zabezpieczyć własny biznes i uchronić się przed wszelkimi niebezpieczeństwami. Nie zawsze jednak przewoźnik otrzyma odszkodowanie. Istnieje szereg ustępstw, które wynikają z nieodpowiedzialności przewoźnika.

Przede wszystkim transport musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Pasy w wielu przypadkach nie będą wystarczające, bowiem niektóre przedmioty muszą być przewożone w odpowiedniej temperaturze. W sposób szczególny tyczy się to żywnościowych artykułów. Ubezpieczenia nie otrzymamy także, kiedy wydamy ładunek osobom nieuprawnionym, a także gdy nie zastosuje się do przepisów ruchu drogowego. Bardzo istotną kwestią jest również respektowanie czasu pracy. Potwierdzono naukowo, że jednym z najczęstszych powodów wypadków jest przemęczenie kierowców.

Sprawdź koniecznie:

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie OCP?

OCP - co to znaczy?

OCP – co to znaczy?

Wiesz już co to znaczy OCP? Z pewnością zastanawiasz się nad tym, które z aspektów mają największe znaczenie podczas wyboru ubezpieczenia. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zanim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty, w pierwszej kolejności musimy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. W sposób szczególny istotna jest kwestia sumy gwarancyjnej. W praktyce jest to górna granica odpowiedzialności danego zakładu ubezpieczeń. Konieczne jest wzięcie pod uwagę wartości ładunków, które przewozimy.

Niezwykle istotne jest, aby była to suma, która obowiązuje dla jednego zdarzenia. Często bowiem dochodzi do sytuacji, w których firma ubezpieczeniowa oferuje 100 tysięcy euro, jednakże po zgłoszeniu szkody wcześniej wspomniana kwota jest pomniejszona o wypłacone odszkodowanie. Z punktu widzenia kierowcy znaczenie mają również zasady parkowania. Nie wszystkie firmy biorą pod uwagę miejsca niestrzeżone, co warto mieć na uwadze. Nie bez znaczenia jest zasięg terytorialny. OC przewoźnika drogowego może obejmować ruch krajowy lub ruch międzynarodowy, dlatego też warto się tym zainteresować. Podczas podejmowania wyboru ważne jest rozszerzenie zakresu odpowiedzialności na wykonawców. Przykładowo jeśli przewoźnik zleci wykonanie pracy podwykonawcy, wówczas ubezpieczenie nie będzie obowiązywać. Pamiętajmy o wyłączeniu odpowiedzialności- w wielu przypadkach ubezpieczenie może odmówić wypłacenia odszkodowania, a my musimy się z tym zaznajomić.

Ile może kosztować ubezpieczenie OCP?

Dość interesującą kwestią jest koszt ubezpieczenia OCP przewoźnika https://www.pogodna.waw.pl/ocp-przewoznika-gdzie-najtaniej/. Logiczne jest, że firma transportowa powinna zainteresować się przed podpisaniem umowy, z jaką kwotą mają do czynienia. Może być ona zależna od kilku czynników, wśród których wyróżnić możemy sumę ubezpieczenia, dodatkowe klauzule w zakresie ochrony, historię przebiegu ubezpieczenia (liczbę szkód, które zostały zgłoszone w ramach tego ubezpieczenia).

Polisa OCP w przypadku ruchu krajowego będzie nas kosztować od kilkuset złotych rocznie. W przypadku zdecydowanie wyższej sumy gwarancyjnej musimy liczyć się z kwotą oscylującą w granicach kilku tysięcy złotych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli jesteśmy zainteresowani sprawdzeniem, ile wyniesie nas ostateczny koszt- możemy tego dokonać. Wystarczy wyliczyć kwotę dla konkretnego przypadku przewoźnika, co powinna zaoferować nam firma ubezpieczeniowa.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/