Warto zdawać sobie sprawę, że obecnie jedyną legalną możliwością na wycofanie samochodu z ruchu drogowego będzie złomowanie. Kierowcy muszą bowiem zdawać sobie sprawę, że ominięcie tej procedury może wiązać się nie tylko z konsekwencjami prawnymi, ale również bardzo surowymi karami finansowymi. Rekomendowane jest zatem uzyskanie szczegółowych informacji dotyczących złomowania.
Dla kogo przeznaczone jest złomowanie samochodów?
Osoby będące w posiadaniu samochodu, który w danym momencie nie ma praktycznie żadnej wartości pieniężnej albo uległ awarii, której naprawa będzie nieopłacalna dla kierowcy, powinny skorzystać z usług licencjonowanej Stacji Demontażu Pojazdów. Trzeba bowiem wiedzieć, że w ten sposób samochód zostanie zutylizowany zgodnie z wszystkimi wymogami prawa czy ochrony środowiska. Części auta, które nadal będą nadawały się do użytku trafią bowiem na rynek wtórny. Dla każdego kierowcy największa zachęta dla złomowania samochodu będzie oczywiście możliwość otrzymania gotówki, która będzie oscylowała od 300 do 800 złotych.
O czym należy pamiętać w kwestii złomowania samochodu?
Warto wiedzieć, że kwota za złomowanie samochodu będzie przede wszystkim uzależniona od masy własnej pojazdu. Kierowcy powinni także zdawać sobie sprawę, że samochód, który dostarczą do Stacji Demontażu Pojazdów musi ważyć przynajmniej 90% wartości, która będzie znajdowała się w dowodzie rejestracyjnym. Stacja Utylizacji Pojazdów będzie bowiem mogła za każdy brakujący kilogram potrącić z końcowej kwoty. W zdecydowanej większości przypadków wycena samochodu będzie bezpłatna. Właściciel samochodu będzie miał zatem możliwość sprawdzenia jaką kwotę otrzyma za złomowane auto. Ponadto obecnie w internecie kierowcy mogą korzystać z bezpłatnych kalkulatorów online, dzięki którym możliwe będzie obliczenie przybliżonej wartości samochodu, który dany użytkownik planuje oddać na złomowanie. Ponadto kierowcy muszą wiedzieć, że do złomowania prócz samochodu konieczne jest również dostarczenie karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego, czytelnego numeru rejestracyjnego, umowy kupna czy numeru VIN. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że Stacje Demontażu Pojazdów wyposażone są w lawety, dlatego mają możliwość odebrania samochodu od klienta. Gdy zostanie już dokonane złomowanie, dana stacja Demontażu Pojazdów ma obowiązek wydania właścicielowi samochodu zaświadczenia o unieważnieniu danego dowodu rejestracyjnego. Pracownicy stacji podpiszą bowiem z klientem odpowiednią umowę sprzedaży „wraku”.
Koniecznie należy także uzyskać informacje czy dana firma nie tylko działa legalnie, ale również czy jest w posiadaniu zezwolenia wojewody. Trzeba także podkreślić, że tylko takie firmy mają możliwość zarówno złomowanie samochodów, jak i unieważniania dowodów rejestracyjnych. Kierowcy i właściciele samochodów nie muszą się niczego obawiać, ponieważ legalnie prowadzona działalność gospodarcza w omawianej branży nie będzie miała żadnego problemu z przedstawieniem klientowi wszystkich wymaganych przez prawo zezwoleń. Transakcja zagwarantuje w rezultacie bezpieczeństwo nie tylko jednej, ale również drugiej stronie.
Jakie są zalety złomowania?
Warto wiedzieć, że dla zdecydowanej większości kierowców największym atutem złomowania będzie możliwość legalnego pozbycia się swojego samochodu. W ten bardzo prosty sposób kierowca będzie bowiem miał możliwość uwolnienia się od opłat za OC i AC, które niestety właściciel pojazdu musi uiszczać, gdy jego samochód nie będzie nadawał się do użytkowania. Ponadto złomowanie auta jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla kierowców. Jak wiadomo obecnie posiadanie samochodu jest nie tylko konieczne, ale również bardzo kosztowne. Bardzo często zdarza się także, że starego samochodu właścicielowi nie będzie opłacało się naprawiać, dlatego świetną opcja w takiej sytuacji będzie złomowanie. Jest to zatem legalne rozwiązanie na wyrejestrowanie samochodu. Kolejnym atutem będzie uzyskanie pieniędzy od danej Stacji Demontażu Pojazdów. Otrzymana przez kierowcę kwota nie będzie wysoka, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że właściciel samochodu dostanie pieniądze za pojazd, który według niego nie nadaje się do dalszego użytkowania.
Odzyskanie składki za OC
Nie wszyscy kierowcy i właściciele samochodów mają również świadomość, że w przypadku złomowania auta z opłaconą już składką OC, jest możliwość ubiegania się o zwrot niewykorzystanej części. Według polskiego prawa nie jest bowiem możliwe ubezpieczanie, a także pobieranie opłat od czegoś, co już nie istnieje. Należy pamiętać, że składka jest płacona z góry, z kolei zwrot będzie należał się kierowcy, albo właścicielowi samochodu za każdy niewykorzystany dzień. Klientowi będzie przysługiwał zwrot składki od dnia, w którym samochód został zezłomowany, aż do końca okresu ubezpieczenia. Kierowca w celu uzyskania nadpłaty powinien w danej firmie ubezpieczeniowej dokładnie przedstawić zaświadczenie o wyrejestrowaniu swojego samochodu. Firma ubezpieczeniowa przestanie wtedy od niego naliczać następne składki OC.