Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy? W Polsce od dawna można spotkać pracowników z Ukrainy  którzy przyjeżdżają do naszego kraju do pracy lub na studia. W ostatnich latach liczba Ukraińców w Polsce zwiększyła się. Młodzi Ukraińcy wyruszyli do Polski w poszukiwaniu wykształcenia i lepszej przyszłości, nie bez znaczenia była także bardzo napięta sytuacja polityczna we wspomnianym kraju.

W podjęciu ostatecznej decyzji o wyjeździe z kraju w wielu przypadkach ogromne znaczenie miała wojna, która zmusiła do opuszczenia kraju nawet całe rodziny. Nic więc dziwnego w tym, że ogromna liczba młodych Ukraińców https://www.linkedin.com/showcase/pracownicyz-ukrainy/, nie godząc się na życie w biedzie i niepewności, próbuje swojego szczęścia gdzie indziej.

Dlaczego wato przyjąć do pracy Ukraińców?

Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

Czy warto zatrudniać pracowników z Ukrainy?

W ostatnim czasie rynek pracy w Polsce bardzo dynamicznie się rozwijał. Wielu Polaków zdecydowało się wyjechać do innych krajów Unii Europejskiej w poszukiwaniu lepszych zarobków. Jest to jedna z przyczyn dzisiejszego deficytu na niektórych stanowiskach dla wykwalifikowanych specjalistów. Niektórzy przyczyny tej sytuacji dopatrują się w modzie na studia, jaka zapanowała w ciągu ostatniego dziesięciolecia wśród młodych ludzi. Z tego powodu powstało wiele kierunków o tematyce społecznej, czy humanistycznej, które były chętniej podejmowane przez młodzież, niż np. szkolenia i kursy w zawodach technicznych.

Ukraińcy są dzisiaj szansą dla polskich firm na zapełnienie luk, dlatego też coraz więcej pracodawców decyduje się zatrudniać Ukraińców. Formalności z tym związane nie są na tyle skomplikowane, jak niektórzy mogliby się obawiać, ponadto pracodawca może liczyć w tym przypadku na korzystne warunki finansowe zatrudnienia Ukraińców. Agencje zatrudniania i biura pośrednictwa pracy, z jakich zazwyczaj korzystają osoby z Ukrainy, ułatwiają załatwianie wszelkiego rodzaju formalności. Dzięki nim będzie można przekonać się, że zatrudnienie osoby z Ukrainy rzeczywiście jest łatwe i z pewnością się opłaca. Do niedawna jeszcze polscy pracodawcy obawiali się tego, że skoro Ukraińcy godzą się na pracę za niższą stawkę, będą pracowali mniej efektywnie i starannie, niż Polacy. Te przewidywania jednak nie sprawdziły się, gdyż średnie wynagrodzenie dla Ukraińca w Polsce jest ponad dwukrotnie większe, niż średnie wynagrodzenie na Ukrainie, co z pewnością stanowi ogromną motywację do pracy. Głównym celem Ukraińca jest więc często duży zarobek, dlatego podchodzi on do swojej pracy bardzo poważnie.

Agencje pracy dla Ukraińców

Formalności związane z zatrudnianiem obcokrajowców nie muszą być skomplikowane, gdyż istnieje wiele ułatwień, wynikających chociażby z tego, że mamy dzisiaj wiele firm oraz agencji pośrednictwa pracy dla Ukraińców https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/ . To one zajmują się wieloma formalnościami, z pewnością też ich pracownicy w fachowy sposób doradzą, jakie warunki trzeba spełnić, by zatrudnić Ukraińców, są także bardzo pomocni dla samych Ukraińców, którzy szukają pomocy w zatrudnieniu w Polsce. Wiele agencji zajmuje się przeprowadzaniem rekrutacji pracowników z Ukrainy, mogą oni liczyć też z ich strony na wsparcie w zakresie poradnictwa prawnego. Zdarza się, że pośrednicy pomagają osobom z Ukrainy zakwaterować się w Polsce, zapewniają też bilety na przejazd w miejsce pracy, zajmują się także wyszukiwaniem mieszkań na Ukraińców. Dzięki temu z pewnością zarówno osoby, chcące wynająć mieszkanie pracownikom z Ukrainy, jak i też sami obcokrajowcy, mogą liczyć na profesjonalne wsparcie od strony formalnej oraz organizacyjnej. Zaletą zatrudniania Ukraińców jest to, że są oni osobami bliskimi nam kulturowo. Bariera językowa niemal natychmiast zostaje pokonana, gdyż Ukraińcy chętnie uczą się języka polskiego i z łatwością go przyswajają.

Coraz więcej ofert pracy dla Ukraińców

Coraz częściej mówi się o tym, że zatrudnianie Ukraińców ma wiele zalet https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy-warszawa/, gdyż pozwala zapełnić pewne luki, jakie powstały np. po emigracji Polskich pracowników do krajów zachodnich. Wielu pracodawców decyduje się na zatrudnienie Ukraińców, gdyż dzięki temu zyskują rzetelnych pracowników, co wynika z ogromnej motywacji do pracy i szybkiego zarobku wśród Ukraińców. W większości przypadków Ukraińców pracujących w Polsce czas ich zatrudnienia wynosi pół roku. Dla wielu pracowników ta praca stanowi kluczowe źródło dochodu, dlatego podchodzą do niej z dużym zaangażowaniem.

Mając świadomość ograniczonego czasu zatrudnienia, często wykazują się dużą motywacją do efektywnego wykorzystania tego okresu. To sprawia, że są wydajnymi i produktywnymi pracownikami.Wiele osób, zastanawiając się nad tym, czy zatrudnienie osoby z Ukrainy się opłaca, nie może pominąć faktu, że spadające w ciągu ostatnich lat bezrobocie zaowocowało pewnymi trudnościami w znalezieniu na dane stanowisko osób z Polski. Dlatego też już co druga firma, która do niedawna nie decydowała się na zatrudnianie obcokrajowców, deklaruje chęć podjęcia współpracy z osobami z innych krajów. Wśród zatrudnianych w Polsce obcokrajowców ogromną większość stanowią Ukraińcy, którzy niebywale łatwo przyswajają nasz język, nie ma też w ich przypadku znaczących barier kulturowych.