Ile zarabia kierowca autolawety?

Na polskich drogach autolawety możemy spotkać bardzo często. Są to pojazdy służące do przewożenia samochód, motocykli, ciągników i innych maszyn poruszających się na kołach lub gąsienicach. Laweta kojarzy nam się najczęściej z uszkodzonym samochodem lub wypadkiem komunikacyjnym na drodze publicznej. W takich przypadkach auta nie są w stanie poruszać się samodzielnie, ponieważ byłoby to niemożliwe lub stwarzało niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego. Konieczne jest więc skorzystanie z pomocy drogowej i ściągnięcie samochodów w bezpieczne miejsce. 

Autolawety wykorzystywane są również przez serwisy samochodowe do przewożenia uszkodzonych egzemplarzy oraz przez osoby zajmujące się importem aut z zagranicy. W takim przypadku powrót samochodem na kołach z innego państwa jest często niemożliwy, ze względu na brak odpowiednich dokumentów. Praca jako kierowca lawety samochodowej nie należy do najłatwiejszych. Wymaga bardzo dużej dyspozycyjności nie tylko w dzień, ale również nocą. W związku z tym należy zadać pytanie – ile zarabia kierowca autolawety? Czy jest to opłacalne zajęcie?

 

Własna działalność gospodarcza

Ile zarabia kierowca autolawety?Najlepszym sposobem wydaje się być praca na własny rachunek. Będzie się to jednak wiązało z koniecznością posiadania pojazdu i firmy. W przypadku pojazdu, na początku prowadzenia nowego biznesu będzie to bardzo duży wydatek. Używane autolawety to koszt w granicach ok. 30 000 zł – 50 000 zł. Możemy zdecydować się jednak na zakup busa bez zabudowy i wykonane rampy oraz najazdów we własnym zakresie. Pozwoli na zaoszczędzić dużą kwotę pieniędzy, ale należy pamiętać, że zabudowa do lawety oraz najazdy muszą zostać wykonane prawidłowo i przy użyciu odpowiednich materiałów. Takie auto będzie bowiem poddane szczegółowemu przeglądowi technicznemu, który musi przejść, aby poruszać się po drogach publicznych. Do pracy na własny rachunek będziemy potrzebowali również działalności gospodarczej. Na szczęście w naszym kraju jest to dość mocno odformalizowane, dzięki czemu będziemy w stanie załatwić to bardzo szybko. Wszystkie wnioski możemy złożyć przez internet, a wizyta w urzędzie miasta lub gminy będzie miała tylko bardzo krótki, rejestracyjny charakter.

Praca na etat

Drugą opcją w przypadku kierowców autolawety jest praca na etat. Chodzi tutaj przede wszystkim o zatrudnienie w charakterze kierowcy na umowę o pracę lub inną umowę cywilnoprawną. Większość osób pracujących w tym zawodzie zatrudniony jest na etacie, ale po dokładnym poznaniu profesji oraz odłożeniu odpowiedniej ilości gotówki, decyduje się na otworzenie własnej działalności i jazdy na własny rachunek. Największym plusem tego rozwiązania jest fakt, że nie interesuje nas nic poza jazdą. Naszym zadaniem jest jedynie przewozić samochody lub inne pojazdy z miejsca A do miejsca B.

Polecamy również:

Czy lepsza jest jazda na własny rachunek, czy praca na etat?

Każda forma ma swoje plusy i minusy. W przypadku prowadzenia własnej działalności, kierowca lawety jest w stanie zarobić zdecydowanie więcej. Musi liczyć się jednak z tym, że po jego stronie jest prowadzenie księgowości, zbieranie wszystkich dokumentów koniecznych do prowadzenia działalności gospodarczej, opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne czy podatku dochodowego. Odpowiedzialność za kwestie formalne to jedno, ale praca na własny rachunek oznacza ponadto konieczność serwisowania i naprawiania autolawety ze środków, które uda się zarobić. Ze względu na dużą konkurencję na rynku, konieczne jest również prowadzenie działań marketingowych. Bez tego nie będziemy otrzymywać nowych zleceń i prowadzenie działalności gospodarczej będzie nieefektywne oraz nierentowne. Absolutnym minimum wydaje się więc posiadanie własnej strony internetowej oraz profilu w social mediach. Ważne jest również to, aby strona była odpowiednio wypozycjonowana – znajdowała się możliwie wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki temu istnieje ogromna szansa, że nie zabranie nam intratnych zleceń i będziemy w stanie rozwijać swój własny biznes.

W przypadku pracy na etat, każdego miesiąca otrzymujemy podobne wynagrodzenie na konto i interesuje nas wyłącznie jazda. Nie musimy martwić się tutaj o dokumenty, terminy i naprawy uszkodzonych autolawet. Nie ma co jednak ukrywać, że pracując na etat, kierowca lawety zarabia zdecydowanie mniej. Warto zauważyć także, że część kierowców początkowo podejmuje zatrudnienie na etat, aby poznać specyfikę tej pracy. Przy zakładaniu własnego biznesu, pozwala to posiadać odpowiednie doświadczenie.

Zarobki kierowcy autolawety

Ciężko wskazać tutaj jakie dokładnie są zarobki kierowców autolawet. W przypadku zatrudnienia na etat, możemy otrzymać płacę stałą lub kilometrówkę. Przeglądając ogłoszenia o pracę, wynagrodzenia wahają się od 3500 zł brutto do 5500 zł brutto miesięcznie. Oczywiście chodzi tutaj o podstawę, do której dochodzą nadgodziny czy nadprogramowe kursy. Jeżeli decydujemy się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, wówczas możemy liczyć się ze znacznie większymi zyskami, ale również cięższą pracą każdego dnia.