Co daje terapia alkoholowa?

Niektórym wydaje się, że leczenie alkoholizmu jest niezbędne tylko wśród tych osób, którzy zasypiają pijani na przystankach, biją członków swojej rodziny bądź prowadzą samochody pijani lub dopuszczają się innych, nagannych zachowań. W rzeczywistości odwyk alkoholowy jest potrzebny wielu innym osobom. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, kto powinien trafić do kliniki dla alkoholików. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Klinika leczenia alkoholizmu – jak to wygląda?

Terapia alkoholowa  jest dedykowana wszystkim tym, którzy uzmysławiają sobie, że nie są w stanie już samodzielnie zwalczać swojego nałogu. Decyzja o tym, by zdecydować się na leczenie uzależnień alkoholowych, wymaga sporego wysiłku oraz ogromnego zaangażowania. Skuteczność terapii, która zostanie zastosowana w ośrodku terapii alkoholowej, zależy przede wszystkim od tego, jaka jest motywacja osoby, która do kliniki leczenia alkoholizmu się zgłosiła. Powinna także dostrzegać, jak bardzo alkohol wpłynął nie tylko na jej organizm, ale na całe życie.

Skuteczne leczenie uzależnień od alkoholu dotyczy tych osób, które uświadamiają sobie, że całkowicie straciły już kontrolę nad swoim spożywaniem alkoholu. Dostrzegają skalę problemu oraz własną bezsilność wobec zaistniałej sytuacji. Alkoholik powinien doskonale wiedzieć o tym, że wymaga pomocy. Tylko wtedy długoterminowy ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu może mu w jakikolwiek sposób pomóc. W takim ośrodku osoba chora powinna uzyskać samoświadomość własnej osoby. Rozpoznaje swoje potrzeby, ograniczenia i emocje, które były wyzwalaczem prowokującym do sięgania po kolejną puszkę piwa czy kieliszek wódki. Dojście do przyczyn sięgania po alkohol w czasie leczenia uzależnień od alkoholu i narkotyków jest naprawdę niezwykle istotne.

Koniecznie zobacz https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/ – wszywanie esperalu w Poznaniu.

Dla kogo przeznaczona jest terapia alkoholowa?

Bardzo wiele osób uważa, iż terapia alkoholowa realizowana w wyspecjalizowanych ośrodkach leczących uzależnienia jest dedykowana wyłącznie tym osobom, które znalazły się na samym dnie, czyli alkoholikom śpiącym na przystankach, bijącym swoją rodzinę czy wsiadającym za kierownicę po “kilku głębszych”. Podobnie w przypadku narkomanów, którzy za uzyskanie działki swojego ulubionego narkotyku, mogliby zrobić wszystko – nawet zabić najbliższą osobę. Okazuje się, że terapia odwykowa w żadnym wypadku nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla powyżej opisanych grup osób. W rzeczywistości im szybciej dana osoba nadużywająca alkoholu lub innych używek, tym większe jest prawdopodobieństwo, że poradzi sobie ze swoim nałogiem. Trafianie do kliniki leczenia alkoholizmu w tak późnym stadium powoduje, iż szanse na wyleczenie stają się mniejsze. Osoby, które bardzo szybko podejmują decyzję o tym, aby zgłosić się do kliniki leczenia alkoholizmu, powinny być z siebie dumne. Dzięki temu, iż podejmują tak szybko decyzję o wszczęciu terapii, mają o wiele większe szanse na to, aby na zawsze porzucić kieliszek. Jest to jedna z najważniejszych decyzji w całym ich życiu.

Na odwyk alkoholowy może trafić każdy

Jak wygląda terapia alkoholowa?Sporym problemem jest fakt, iż wielu z nas w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, czym jest oraz jakie korzyści przynosi terapia odwykowa. Wielu z nas w ogóle nie wie, do kogo konkretnie jest skierowana oferta klinik leczenia uzależnień. Dla niektórych niepojęte może być to, iż alkoholikiem jest ktoś wysoko sytuowany – prezes jakiejś dużej firmy, który zawsze chodzi pod krawatem, mówi “dzień dobry” oraz ładnie pachnie. Alkoholikiem może być każdy – bez względu na status społeczny i materialny. Ogromnym problemem społecznym jest to, iż kojarzymy alkoholizm oraz jego nadużywanie z ludźmi, którzy mają bardzo niski status społeczny i materialny. Wyniki ogólnoświatowych badań są bardzo czytelne: alkoholizm może dotknąć każdego. Zwłaszcza tych osób, które piastują wysokie stanowiska bądź z powodu swojej pracy są narażeni nieustannie na rozmaite sytuacje stresowe.

Jak przebiega terapia alkoholizmu?

Terapia leczenia alkoholizmu to nazwa leczenia, w czasie którego dany człowiek borykający się z tym ogromnym problemem ma szansę, aby uzmysłowić sobie, jak wielkim problemem w jego życiu jest alkohol oraz może spojrzeć na całe swoje dotychczasowe życie pod zupełnie innymi aspektami. Może również poznać opinie innych osób, które wcześniej także zmagały się z bardzo podobnymi problemami. Wdrożenie skutecznego leczenia sprawia, iż alkoholik uzyskuje niepowtarzalną szansę na to, by móc normalnie funkcjonować w społeczeństwie – chodzić do pracy, spotykać się z rodziną i przyjaciółmi już bez używek. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, iż alkoholicy bardzo mocno narażeni są na zachorowanie na depresję alkoholową. Ponadto sam alkoholizm może być także spowodowany depresją. Z tego względu terapie leczenia alkoholizmu niejednokrotnie są połączone z rozmowami z wykwalifikowanymi psychologami oraz psychoterapiami. Alkoholik biorący udział w takim leczeniu może także zdecydować się na terapię grupową. Tam dużą pomocą mogą okazać się rozmowy z osobami, którym już udało się wyjść ze szponów tego bardzo szkodliwego nałogu.

 

Odoklinika esperal Poznań
Lęborska 47
60-431 Poznań
515008059
www.odoklinika.pl