Nurkowanie https://zanurkowani.pl/ staje się coraz bardziej popularnym sportem w naszym kraju. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszy z najważniejszych powodów jest taki, że nurkowanie jest to sport stosunkowo drogi, ale obecnie coraz większy odsetek Polaków stać na to, aby uprawiać to drogie hobby. Druga sprawa polega na tym, że w naszym kraju są bardzo dobre warunki do tego, aby ćwiczyć uprawianie tego sportu. Warto jest podkreślić, że nurkowanie najlepiej jest uprawiać tylko i wyłącznie po dobrym przeszkoleniu. Trzecia sprawa bardzo mocno związana z nurkowaniem jest to możliwość przeżycia niezapomnianych chwil oraz zobaczenia rzeczy, które dla większości ludzi są nieosiągalne. Oczywiście jest to związane z przebywaniem pod wodą.
Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem?
Zanim zaczniemy na własną rękę nurkować, najpierw musimy zdobyć odpowiednie doświadczenie, co prawda nikt nie zabroni nam nurkować na własną rękę bez przeszkolenia się, ale należy podkreślić, że po pierwsze jest to ekstremalnie niebezpieczne i nurkowanie bez przeszkolenia jest w zasadzie proszeniem się o kłopoty. Po drugie sprawa wygląda tak, że w wielu miejscach (a są to miejsca najczęściej, najbardziej pożądane przez nurków do odwiedzenia), na nurkowanie trzeba dostać specjalne pozwolenie. Pozwolenie takie jest wydawane oczywiście za odpowiednią opłatą, ale zanim zostanie ono wydane, weryfikowane są również umiejętności oraz kwalifikacje osoby, która o takie pozwolenie się ubiega. Zatem jeżeli nie odbędziemy odpowiedniego kursu na nurka https://zanurkowani.pl/kontakt/, wiele miejsc będzie dla nas całkowicie niedostępnych.
Jak wspomniano wcześniej, aby móc nurkować i cieszyć się możliwościami, jakie płyną z tego sportu w 100%, musimy odbyć odpowiednie szkolenie nurkowe https://zanurkowani.pl/kursy-instruktorskie/. Taki kurs nie jest szkoleniem, które trwa na przykład dzień, dwa czy tydzień. Jest to tak naprawdę długotrwałe szkolenie, a najlepiej, aby po odbyciu takiego szkolenia, zapisać się na przykład do klubu nurkowego, gdzie można pod okiem bardziej doświadczonych osób, zdobywać dalsze umiejętności. Kurs dla początkujących płetwonurków obejmuje bardzo szereg zagadnień i dotyczy to między innymi takich kwestii jak zagadnienia praktyczne oraz zagadnienia teoretyczne.
Zagadnienia teoretyczne i praktyczne
Zagadnienia teoretyczne najczęściej skupiają się wokół teorii wyposażenia nurka oraz teorii obsługi tego sprzętu. Omawiane są zagadnienia prawne związane z nurkowaniem w niektórych miejscach (takich jak na przykład wraki okrętów), omawia się sposoby komunikacji w środowisku podwodnym oraz wiele innych tematów pobocznych.
Jeżeli chodzi o kwestie praktyczne, jakie są poruszane na kursie nurkowania, to na pewno podstawową sprawą jest to, że podczas tego kursu pod okiem instruktora uczymy się własnoręcznie obsługiwać nasz sprzęt, serwisować go, oraz sprawdzać, czy jest sprawny przed zanurzeniem. Oczywiście nurkujemy. Najpierw nurkujemy zwykłym basenie, a następnie szkolenia odbywają się na specjalnych basenach dla płetwonurków. Są to olbrzymie baseny, często o głębokości nawet kilkudziesięciu metrów, w których warunki podwodne mogą zostać odtworzone w jak największym stopniu, a szczególnie dotyczy to wpływu ciśnienia (a co za tym idzie głębokości) na nasz organizm. Podczas kursu będziemy musieli przejść kurs podstawowego ratownictwa, jak również w praktyce skorzystamy z umiejętności komunikacji pod wodą, które nabyliśmy w trakcie szkolenia teoretycznego.
Jakie możliwości daje nurkowanie?
Jak wspomniano już we wstępie, nurkowanie daje bardzo szerokie możliwości, a bardzo często jest to tylko i wyłącznie jedyna forma do tego, aby zobaczyć na własne oczy miejsca, normalnie dla ludzi niedostępne. Weźmy pod uwagę choćby tak zwane ciepłe kraje. Różnego rodzaju tropikalne wody obfitują w bogactwo roślin oraz zwierząt. Docenić tego typu miejsce możemy w stu procentach tylko i wyłącznie, jeśli zejdziemy pod wodę w stroju płetwonurka. Nawet jeżeli pojedziemy do tak zwanych ciepłych krajów jako zwykli turyści, to można spokojnie założyć, że są tam raczej miejsca, które są dla nas zakryte, jeżeli nie zejdziemy pod wodę. Są też takie miejsca, w których w zasadzie to właśnie to, co znajduje się pod wodą, jest tak naprawdę istotne. Do takich miejsc należą różne rafy koralowe (w szczególności największa wielka rafa koralowa, która znajduje się u wybrzeży Australii).
Jedną z ciekawych formy uprawiania nurkowania, jest również nurkowanie we wrakach starych zatopionych okrętów. Niektóre z tych wraków zostały zatopione celowo, po to, aby stworzyć właśnie atrakcję dla płetwonurków. Niektóre są natomiast jednostkami, które zatonęły z przyczyn losowych. Trzeba pamiętać o tym, że nie w każdym wraku można nurkować. Niektóre wraki są uważane za podwodne cmentarze. Nurkowanie do takiego miejsca bez pozwolenia może grozić poważnymi konsekwencjami. To między innymi z tego powodu podczas kursu na płetwonurka, omawiane są zagadnienia związane z prawem, którego należy przestrzegać podczas nurkowania w niektórych lokacjach. Do tego typu zagadnień związanych z przepisami, należy również nurkowanie na przykład w parkach narodowych.