Podologia jest nauką, która zajmuje się diagnozowaniem schorzeń w obrębie naszych stóp oraz także prowadzeniem odpowiednich terapii. Osoba, która się specjalizuje w podologii, jest oczywiście podolog. Wyjaśnijmy, czym się zajmuje podolog, jak wygląda wizyta u podologa oraz w jakich sytuacjach warto zgłosić się do podologa.
Podolog – kto to taki?
Kto to podolog? Podolog jest specjalistą, który zajmuje się problemami stóp. Mowa o różnych wadach, schorzeniach oraz skrzywieniach. Zadaniem podologa jest rozpoznanie samodzielne wszelkich patologicznych zmian oraz wdrażanie terapii, jak i kierowanie pacjenta do danego specjalisty (na przykład do dermatologa). Tenże zawód od roku 2015 jest w KZiS (klasyfikacji zawodów i specjalności).
Należy podkreślić jednak, że podolog nie jest tak naprawdę lekarzem. Aby zostać podologiem, wystarczy, że ukończymy studia licencjackie kosmetologiczne ukierunkowane na podologię lub też studia podyplomowe, ewentualnie szkolenia oraz kursy.
Informacja o braku wykształcenia medycznego podologa zniechęca co po niektóre osoby do skorzystania z jego usług. Zupełnie niepotrzebnie, z uwagi na to, że na kursach oraz studiach uczący zdobywają bardzo dużą wiedzę z zakresów obszarów medycyny. Podolodzy współpracują z lekarzami. Dzięki temu ich pacjenci mają niezwykle wysokie szanse na pokonanie swoich zdrowotnych problemów.
Z jakimi problemami należy udać się do podologa?
Do podologa przede wszystkim zgłaszają się osoby, które mają ograniczenia ruchowe, które zmagają się z chorobami kości, skóry, stawów, różnego rodzaju deformacjami palców oraz stóp (palce młotkowate, haluksy, palce krogulcze). Z usług podologa korzystają także osoby cierpiące na cukrzycę czy też na reumatyzm.
Podolog z dużym powodzeniem zajmie się modzelami, odciskami, grzybicą stóp oraz brodawkami. Podolog także poinstruuje, w jaki sposób pielęgnować stopy, w tak jak przycinać prawidłowo paznokcie. Poza tym podpowie, co zrobić można, aby się pozbyć suchych i pękających pięt. Jednak na tym etapie umiejętności podologów się nie kończą. Specjalista ten wykona także masaż stóp. Dobierze ortezę, zmieni opatrunek, dobierze odpowiednie obuwie oraz wkładkę ortopedyczną. Możemy się udać do niego także w celu skrócenia profesjonalnego paznokci.
Dosyć częstym problemem, z którym pacjenci zgłaszają się do podologa, są wrastające paznokcie. Z dolegliwością tą mamy do czynienia wówczas, gdy płytka paznokcia wrasta w skórę. W znacznej większości przypadków wrastające paznokcie dotyczą dużego palca w stopie. Wrastający paznokieć powoduje ból, stan zapalny oraz do tego zaczerwienienie palucha. Może się wydobywać z niego także ropa. Co jest przyczyną wrastania paznokci? Być może jest efekt noszenia nieodpowiedniego obuwia, urazu, błędów w pielęgnacji, czy też ortopedycznych problemów w obrębie stopy. Kiedyś paznokcie wrastające były leczone jedynie w sposób chirurgiczny. Dzisiaj się je koryguje przy pomocy specjalnych klamer.
Co konkretnie należy do zadań podologa?
Podolog posiada umiejętności, wiedzę oraz sprzęt, który jest niezbędny do diagnostyki oraz także leczenia skórnych problemów na stopach, jak i tych, które obejmują samą płytkę paznokcia. Podolog zajmuje się wszelkiego rodzaju zrogowaceniami. Mamy na myśli odciski, modzele, nagniotki oraz zrogowaciałą skórę pięt. Podolog pomoże nam także z brzydkim zapachem stóp oraz nadmierną potliwością. Gdy mamy infekcje bakteryjne oraz grzybicze, to także powinniśmy się zgłosić do podologa.
Podolog zajmuje się także problemami z płytką paznokciową. O czym mowa? Mowa o szorstkości paznokci, ubytkach paznokci, zespołu żółtych paznokci, szponowatości paznokci, zaniku płytki paznokciowej oraz zwijaniu się płytki w rurkę. Poza tym podolog ocenić może stan układu chłonnego, jak i zalecić, czy też wykonać zabiegi mające na celu usunięcie wszelkich obrzęków stóp. Jego zadaniem jest także ocena układu tętniczego oraz żylnego dolnych kończyn, jak i struktury stawów. Każdy dobry podolog rozpozna natychmiast tak zwaną stopę cukrzycową i zaleci odpowiednie leczenie lub też kosmetyczne zabiegi.
W jakich sytuacjach warto odwiedzić podologa?
Podolog to specjalista, który pomaga w poważnych problemach zdrowotnych, które są związane ze stopami, jak i także w drobnych, ale uprzykrzających życie dolegliwościach. Warto się do niego udać zarówno z prośbą o instruktaż obcinania poprawnego paznokci, jak i także z jakąś dziwną plamką.
Niestety, co po niektóre osoby wstydzą się swoich problemów ze stopami. Pozwalają tym problemom tylko narastać i jest to na pewno niesłuszne. Musimy pamiętać, że całe zawodowe życie podologa skupia się na problemach ze stopami. Nie istnieją prawdopodobnie dolegliwości, z którymi by się już wcześniej nie spotkał. Samo odrzucenie zawstydzenia pozwala na pozbycie się szybkie problemu oraz także poprawę jakości naszego życia.
Nie wstydźmy się. Naprawdę nie ma czego. Podolog na pewno zdoła nam pomóc. Musimy tylko zrobić co w naszej mocy, aby trafić na możliwe najlepszego podologa.