Gładź szpachlowa – co należy wiedzieć przed jej zakupem?

Wybór gładzi może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób nie znającym się na takich sprawach. Gładź szpachlowa w proszku jest rozrobienia z wodą, a gładź gotowa stanowi masę od razu gotową do użytku. Wiele osób zastanawia się, jak wybrać gładź i która będzie lepsza. Czym charakteryzuje się gładź proszkowa, a czym gotowa? Którą wybrać? Jak nakładać gładź szpachlową? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule https://www.smig.pl/S-3.html. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Gładź proszkowa a gładź gotowa

Gładź szpachlowa w proszku jest najczęściej masą gipsową, ale może też być cementowo-wapienna lub cementowa. Często jest w niej także kreda, dolomit oraz plastyfikatory. Gładź gotowa jest natomiast mieszaniną polimerowej żywicy oraz wypełniaczy np. białej mączki dolomitowej.

 

 

Co brać pod uwagę wybierając gładź szpachlową?

Jeżeli zastanawiasz się, jaką gładź szpachlową wybrać, weź pod uwagę następujące kwestie:

  • Oszczędność czasu – gładź gotowa umożliwia rozpoczęcie pracy od razu bez konieczności przygotowywania masy. Jest to produkt składający się z jednego składnika w mokrej postaci i o małym skurczu objętościowym, dzięki czemu można zaoszczędzić około 20 minut, których nie zaoszczędzilibyśmy stosując masę w proszku którą wcześniej należy przygotować – rozrobić, pozostawić aby dojrzała i osiągnęła odpowiednią konsystencję w trakcie drugiego mieszania. Ponadto, gładź gotowa umożliwia wykonanie pracy w trakcie jednego dnia.
  • Sposób nakładania (maszynowy lub ręczny) – większość gotowych mas może być nakładana maszynowo – w przeciwieństwie do mas w proszku, które należy nakładać ręcznie. Należy wspomnieć, że obydwa typy gładzi można stosować do cało powierzchniowego szpachlowania, zatem wybierając sposób aplikacji należy brać pod uwagę przede wszystkim budżet, czas przeznaczony na remont oraz posiadane wyposażenie w postaci sprzętu i narzędzi.
  • Czystość pomieszczenia, w którym wykonuje się gładzie – jeżeli zależy nam na tym, aby pył gipsowy lub dolomitowy nie unosił się w powietrza i nie narażał nas na zanieczyszczenia dróg oddechowych, warto wybrać gładź gotową.
  • Ilość odpadów – jest ich znacznie mniej, jeśli używa się gotowych produktów. Nie ma żadnej przeszkody, aby zostawić masę w wiaderku i dokończyć pracę dnia kolejnego.
  • Właściwa konsystencja – jeżeli chodzi o gładzie proszkowe, to przygotowując masę należy zachować odpowiednią proporcję wody do suchej mieszanki. W przeciwnym razie masa nie zostanie równo rozprowadzona i może pozostawić grudki jeśli będzie zbyt sucha, lub zacząć spływać jeśli będzie rozwodniona. Dlatego też ta kwestia jest zdecydowanie na korzyść gładzi gotowych, które są fabrycznie rozrobione.
  • Koszty – gładź szpachlowa w proszku jest znacznie tańsza niż gładź gotowa.

 

Przygotowanie ściany do nakładania gładzi szpachlowej

Przed rozpoczęciem nakładania gładzi powinno się przede wszystkim ocenić, jak duże nierówności będą przykrywane. Najczęściej zależy to przede wszystkim od tego, z jakim rodzajem i stanem podłoża mamy do czynienia. Ściany zazwyczaj muszą mieć jednolitą płaszczyznę, dlatego należy zastosować odpowiednio grubą warstwę gładzi. 

Przed nałożeniem gładzi należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Należy zrobić to bardzo dokładnie, aby przyczepność była jak najlepsza. Najpierw należy usunąć szczotką drucianą lub szpachelką wszelkie osypujące się i luźne fragmenty podłoża i różne powłoki malarskie np. z farby olejnej, które mogłoby mieć niekorzystny wpływ na przyczepność gładzi.

Następnie należy zadbać o wyrównanie ścian przed malowaniem. Cienka warstwa gładzi szpachlowej nie zamaskuje znacznych rys na powierzchni ścian czy sufitów, dlatego też należy nałożyć odpowiednią ilość warstw w zależności od tego, na jakim efekcie końcowym nam zależy https://www.smig.pl/D4.html.

Oczyszczona powierzchnia wymaga również zagruntowania, dzięki czemu stanie się ona wzmocniona i zwiększy się przyczepność zaprawy. Aby sprawdzić chłonność podłoża można np. spryskać je wodą. Kiedy będzie za mało chłonne, woda spłynie, jeśli natomiast będzie chłonne, to woda szybko wsiąknie.

 

Jak nakładać gładź szpachlową?

Zaczynając nakładanie gładzi szpachlowej należy mieć świadomość tego, iż wierzchnia warstwa wymaga starannej aplikacji. Po wyschnięci „zgrubnej” szpachli należy usunąć wszelkie nierówności za pomocą pacy, a następnie umieść szczotką i nałożyć cienką warstwę gładzi (tzw. warstwę wykończeniową). Może zajść potrzeba zrobienia tego dwukrotnie. Warto wiedzieć, że możliwe jest kupienie produktów do nakładania za pomocą metody „mokre na mokre”. Kiedy gładź wyschnie, należy ją przeszlifować używając do tego celu packi z papierem bądź siatką ścierną z granulacją od 100 do 180, w zależności od zaleceń producenta. W miejscach trudno dostępnych i kątach zaleca się stosowanie gąbki ściernej.

Po nałożeniu gładzi należy sprawdzić gładkość. Jak to zrobić? Wystarczy przyłożyć w kilku miejscach do ściany dwumetrową łatę albo z użyciem strumienia światła skierowanego wzdłuż płaszczyzny ściany. Nierówności pod łatą będą w postaci cieńszych i grubszych prześwitów, a w strumieniu światła będzie można je dostrzec jako cienie.