Maść z kwasem salicylowym – poznaj jej zastosowanie

Preparaty z kwasem salicylowym uchodzą za jedne z najbardziej skutecznych, a przy tym niepodrażniających skóry. Zobacz, jak działają. Dowiedz się również, co oprócz kwasu salicylowego można znaleźć w maści powstałej na jego bazie.

Właściwości kwasu salicylowego

Wiele popularnych maści w swoim składzie posiada kwas salicylowy, pozyskiwany m.in. z kory wierzbowej. To jedna z tych substancji, które stosuje się zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie. Wszystko dzięki jego niezwykłym właściwościom. Ze względu na silne działanie złuszczające bardzo często sięga się po niego nie tylko, by zwalczać cerę trądzikową, ale również wtedy, gdy chcemy zadbać o miejsca o silnym zrogowaceniu, np. stopy. 

Dodatkowo kwas salicylowy działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczno i antybakteryjnie. 

Oznacza to, że zastosowany na stopy, nie tylko pomaga pozbyć się niepotrzebnego naskórka, ale także wpływa leczniczo na ich stan, pobudzając odbudowę komórek. 

Dzięki swoim właściwościom keratoplastycznym regeneruje naskórek oraz zmniejsza widoczność blizn.

Cecha kwasu salicylowego, jaką jest rozpuszczalność w tłuszczach, sprawia, że substancja ta z łatwością może wnikać w głębsze warstwy skóry, w tym do warstwy rogowej naskórka. W ten sposób kwas salicylowy zmiękcza i uelastycznia naskórek.

Kwas salicylowy, mimo swojej mocy, w odpowiednio dobranym stężeniu jest zarazem delikatny dla skóry i raczej nie jest powodem podrażnień. Dlatego mogą po niego sięgać również osoby o bardziej wrażliwej skórze. Kwas salicylowy jest stosowany nie tylko w leczeniu wymagających stóp ze skłonnością do rogowacenia, ale również cery problematycznej, np. obarczonej trądzikiem.

Historia kwasu salicylowego

Działanie kwasu salicylowego, który jest składnikiem wielu maści, kremów, toników czy żeli, stosowanych zewnętrznie na skórę, zostało odkryte już dawno temu. Sam Hipokrates w V w. p.n.e. podawał proszek pozyskany z wierzby w celu uśmierzenia bólu oraz gorączki. W wyniku przemian, do których dochodzi w przewodzie pokarmowym, salicylany z wierzby przekształcają się w kwas salicylowy. Przez lata takie leki były stosowane doustnie. Miały leczyć bóle reumatyczne, zwalczać gorączkę, a także ból. Jako, że kwas salicylowy ma drażniący wpływ na błonę śluzową żołądka, obecnie nie jest już stosowany wewnętrznie. Zastąpiono go pochodnymi salicylanów.

Po raz pierwszy kwas salicylowy został wyizolowany całkiem niedawno, bo dopiero w 1838 r. Dokonał tego Rafael Piria. Natomiast za chemiczną syntezą tej substancji stoi chemik Hermann Kolbe. Współcześnie kwas salicylowy to jeden z najbardziej popularnych składników dostępnych w lekach.

Zobacz również:

 

Dlaczego warto wybierać maść z kwasem salicylowym? Rola dodatkowych składników

Należy pamiętać, że maść z kwasem salicylowym, oprócz wskazanego tu kwasu, zawiera także wiele innych substancji pozytywnie wpływających na stan skóry. Dobroczynne działanie kwasu salicylowego jest wzmacniane dodatkowo poprzez składniki nawilżające.

Maść z kwasem salicylowym – poznaj jej zastosowanieBardzo popularnym składnikiem maści z kwasem salicylowym są różnego rodzaju oleje. W zależności od rodzaju preparatu w jednej maści może występować jeden lub więcej olejów. W celu przyspieszenia regeneracji skóry producenci takich produktów dodają do nich m.in. olej z eukaliptusa. Dodatkową właściwością tego oleju jest działanie antyseptyczne i antybakteryjne, które zmniejsza ryzyko zakażeń chorych stóp. Lipidowa bariera ochronna skóry jest wzmacniana dzięki olejowi migdałowemu i oliwie z oliwek, równie popularnym komponentom maści z kwasem salicylowym. Ten pierwszy olej doskonale się sprawdza podczas pielęgnacji suchych i popękanych stóp, chroniąc przed utratą wody z komórek. Ten drugi składnik – oliwa z oliwek – nie tylko nawilża i zmiękcza skórę, ale także pomaga pozbyć się szorstkości stóp. Innym często pojawiającym się w maściach z kwasem salicylowym olejem jest ten stworzony z nasion rącznika pospolitego. To dodatkowe wsparcie przeciwzapalne i antybakteryjne dla skóry, która dzięki jego niesamowitym właściwościom jest miękka i nawilżona.

Właściwości nawilżające i regenerujące posiada także wosk pszczeli, równie popularny składnik maści z kwasem salicylowym. To właśnie wosk pszczeli odpowiada za redukowanie możliwości nadmiernego odparowywania wody ze skóry.

Maść z kwasem salicylowym działa leczniczo na stopy. Aby uniknąć wszelkiego rodzaju uczuleń, producenci dbają o to, by takie preparaty nie zawierały środków zapachowych, barwników czy konserwantów.

Maść z kwasem salicylowym – jak stosować?

Zastanawiasz się, jak stosować maść z kwasem salicylowym? Podpowiadamy. Najpierw umyj, oczyść i dokładnie wysusz skórę. Następnie zadbaj o to, by nanieść na miejsca z problemami skórnymi maść. Nie ma potrzeby nakładania maści z kwasem salicylowym na całą powierzchnię stopy. Wystarczy to uczynić punktowo. Punktowe naniesienie maści sprawi, że zdrowa tkanka nie będzie poddana działaniu kwasu salicylowego. Złuszczać będzie się jedynie chora skóra. Następnie wmasuj delikatnie maść z kwasem salicylowym w skórę. Maść możesz nałożyć ręką albo – dostępną w wielu opakowaniach z takimi preparatami – szpatułką. 

Pamiętaj, że maści z kwasem salicylowym można także stosować na inne części ciała, np. suche łokcie czy kolana. 

Nie przesadzaj z ilością nakładanego preparatu. Dokładną ilość skonsultuj ze specjalistą, np. podologiem.

Maść z kwasem salicylowym – dla kogo jest przeznaczona?

Po preparat jakim jest maść z kwasem salicylowym powinny sięgać przede wszystkim osoby odczuwające dyskomfort wynikający z silnie zrogowaciałych stóp. 

Maść zawierająca kwas salicylowy pomoże uporać się im z tym problemem, wnikając w głębokie warstwy naskórka i jednocześnie go lecząc.

Obok maści osobną grupę produktów stanowią kosmetyki z kwasem salicylowym. Dedykowane są one osobom zmagającym się z problemem trądziku lub tłustej skóry. I w tym przypadku kwas salicylowy wnika w warstwy skóry, odblokowując pory i wspierając proces usuwania martwego naskórka. Skutecznie rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza blizny potrądzikowe. Inne rodzaje preparatów zawierające kwas salicylowy to kremy, toniki, żele oraz serum. Wszystkie one działają na podobnej zasadzie co opisana powyżej maść z kwasem salicylowym.

Kiedy nie należy stosować maści z kwasem salicylowym?

Preparatów na bazie kwasu salicylowego nie należy stosować oczywiście wtedy, gdy podolog lub lekarz tego zabroni. 

Kwas salicylowy, a dokładniej salicylany – jak wszystko – mogą uczulać. Dlatego osoby uczulone na ten związek chemiczny powinny obowiązkowo zrezygnować z tego typu substancji. 

Uczulenie na salicylany może objawiać się alergicznym nieżytem nosa, wystąpieniem zmian skórnych, np. pokrzywki, a także obrzękiem naczynioworuchowym, a nawet reakcjami anafilaktycznymi. Co więcej, taka reakcja może pojawić się nie tylko po zastosowaniu leku na bazie salicylanów, ale również preparatów nakładanych zewnętrznie. Alergię ustala się dopiero po wywiadzie medycznym. Nie należy się więc samodzielnie diagnozować.

Maść z kwasem salicylowym może być stosowana jedynie na miejsca zmienione chorobowo, natomiast nie na zdrową skórę. Zdecydowanie odradza się nakładania maści z kwasem salicylowym na skórę niemowląt i dzieci.

Maść z kwasem salicylowym to bardzo skuteczny preparat, który pozwala pozbyć się niechcianych zmian na stopach. Dodatkowe zawarte w maści składniki takie jak różnego rodzaju oleje, np. eukaliptusowy czy też oliwa z oliwek, a także wosk pszczeli są nie tylko skuteczną barierą lipidową, zapobiegają utracie wody, ale także doskonale nawilżają.

Dobra maść z dodatkiem kwasu salicylowego skutecznie leczy zrogowaciały naskórek. Tego typu preparatom zaufało już wielu podologów, którzy na co dzień zalecają swoim pacjentom stosowanie tego typu środków w celu leczenia problemów ze stopami. Oczywiście stopy to nie jedyna część ciała, którą można leczyć z wykorzystaniem preparatów (np. toników czy kremów) na bazie kwasu salicylowego. Każde zastosowanie takiego środka warto jednak skonsultować z odpowiednim specjalistą, lekarzem czy kosmetologiem.