Wynajem samochodów – wskazówki

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej rozszerzyło rodzimy rynek i w naszym kraju pojawiły się branże, które wcześniej nie istniały albo stanowiły jedynie margines. Do takich branży zaliczał się wynajem samochodów osobowych, dostawczych oraz profesjonalnego sprzętu. Wraz z rozwojem rynku i możliwością swobodnego przemieszczania się po krajach członkowskich, zainteresowanie wynajmem pojazdów wzrosło. I rośnie nadal. Warto mieć na uwadze możliwości, jakie daje wynajem samochodów, ponieważ w niektórych przypadkach jest on o wiele lepszym rozwiązaniem, niż korzystanie z usług taksówkarskich.

Umowa najmu samochodu

Gdy decydujemy się na wypożyczenie samochodu Szczecin http://automaks.pl/, zawsze powinniśmy dokładnie przeczytać umowę i w razie jakichkolwiek niejasności, prosić o dodatkowe wyjaśnienie. Nie bójmy się też prosić o dokonanie poprawek czy rozbudowanie opisów np. dotyczących stanu technicznego samochodu. To wszystko pozwoli nam uniknąć kruczków prawnych i dodatkowych opłat.

Jeżeli jesteśmy nowicjuszami w kwestii wynajmu samochodów, to nie powinniśmy decydować się na wynajem w ostatniej chwili. Przez pośpiech możemy przeoczyć niektóre warunki, które mogą nam nie odpowiadać. Powinniśmy zawsze dysponować rezerwą czasu tak, aby w razie niejasności lub zmiany warunków, mieć odpowiednio dużo czasu na wynegocjowanie nowej umowy.

Umowa – schemat

W umowie powinny znaleźć się dane wynajmującego i najemcy, to znaczy: seria i numer dowodu, numer telefonu, mail (niekoniecznie), NIP lub PESEL, a w przypadku firmy dokładny adres oraz numer. Warto zaznaczyć, że aby umowa została poprawnie zawarta, należy mieć przy sobie dokument wraz ze zdjęciem (paszport lub dowód osobisty). Podanie danych z pamięci nie będzie brane pod uwagę.

Większość wypożyczalni traktuje osobę podpisującą umowę, jako głównego kierowcę. Dlatego też, to właśnie osoba podpisująca umowę powinna udostępnić swoją kartę kredytową. Karta zostanie obciążona kaucją ustaloną przez wypożyczalnię. Raczej nie ma możliwości podać karty kredytowej innej osoby. Zdarzają się też wypożyczalnie, które nie pobierają dodatkowej opłaty zabezpieczającej, ale w ich przypadku ogólna cena wypożyczenia może być wyższa lub firmy wymagają wykupienia szerokiego pakietu ubezpieczeń dodatkowych.

W drugiej części umowy opisane są wszystkie warunki dotyczące wynajmu samochodu oraz jego stan techniczny. Warto naciskać, aby opis stanu wypożyczanego pojazdu był jak najdokładniejszy. Dzięki temu unikniemy nieporozumień czy oskarżeń o uszkodzenie samochodu podczas jazdy. Opis powinien dotyczyć stanu wnętrza samochodu, lakieru, ewentualnych zarysowań czy wgnieceń. Powinniśmy pamiętać, że wszelkie  usterki, które wniknęły z naszej winy zostaną naprawione na nasz koszt, chyba że wykupimy stosowane ubezpieczenie.

Na końcu dokumentu wynajmujący oraz najemca powinni złożyć czytelne podpisy.

Umowa – na co zwrócić uwagę?

Najłatwiej odpowiedzieć: na wszystko. Każdy element umowy jest ważny i każdy powinien być poddany wnikliwej refleksji. Przede wszystkim dobrze jest zwrócić uwagę na daty. Dokładny okres wynajmu jest niezbędny, abyśmy mogli ustalić w jakim okresie umowa obowiązuje. Pomyłka w dacie może przysporzyć nam nieprzyjemnych konsekwencji, np. jeśli samochód będzie uczestniczył w kolizji podczas przewozu w inne miejsce.

Drugim ważnym elementem, którym powinniśmy się zainteresować, jest wspomniany wcześniej stan techniczny samochodu. Poza stanem ogólnym, dobrze, abyśmy mieli wgląd do dokumentów dotyczących ostatniego przeglądu samochodu u mechanika. Dane techniczne oraz dokładny opis (rok produkcji, marka, model, pojemność skokowa silnika, numer rejestracyjny czy numer VIN nadwozia) można umieścić w umowie jako załącznik. Lepiej nie pozwalać na to, aby stanowił osobny dokument, ponieważ w przypadku ewentualnych problemów utrudni to szybkie rozwiązanie konfliktu.

Naszej uwadze nie powinna umknąć cena za wynajem auta http://automaks.pl/cennik/ oraz wszelkiego rodzaju opłaty dodatkowe. Warto się im przyjrzeć i najlepiej samemu jeszcze raz wszystko przeliczyć, ponieważ niektóre wypożyczalnie nie podają od razu wszystkich kosztów, aby przyciągnąć większą ilość klientów.

Na koniec należy również sprawdzić, czy w umowie znalazła się lista wszystkich dokumentów przekazanych wraz z samochodem (ilość kompletów kluczy, dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczeniowa itp.)

Ubezpieczenie

Podstawowym ubezpieczeniem, które posiada każdy samochód to ubezpieczenie OC (Odpowiedzialności cywilnej). Większość wypożyczalni wlicza w cenę wynajmu samochodu również pakiet ubezpieczeń na wypadek przypadkowych uszkodzeń, jak choćby zarysowanie podczas parkowania. Przy czym warto zaznaczyć, że tego typu ubezpieczenia dodatkowe ograniczają się np. tylko do uszkodzeń karoserii, a nie podwozia. Jeśli jedziemy w dłuższą trasę, być może lepiej wykupić pełny pakiet ubezpieczeń od drobnych wypadków.

Wypożyczalnie pozwalają również na wykupienie pakietów ubezpieczeń od poważnych wypadków, kradzieży czy zdarzeń losowych.