Dlaczego nie trzeba bać się wizyty u stomatologa?

Koncepcja leczenia stomatologicznego jest szeroka i obejmuje różne procedury medyczne, które w celu uzyskania zdrowego i pięknego uśmiechu są ściśle powiązane, na przykład wyrównanie zębów, wypełnienia, leczenie chorób przyzębia, protetyka, implanty dentystyczne itp. O rodzaju leczenia, jakiego potrzebuje pacjent, decyduje stomatolog. Odbywa się to podczas pierwszej wizyty tj. konsultacji.

  Stomatolog wysłucha skargi pacjenta, omawiana jest sytuacja, w razie potrzeby opracowywany jest indywidualny plan leczenia. Ważne jest, aby zrozumieć, że okresowe wizyty u dentysty pozwalają wcześniej zidentyfikować możliwe problemy związane z zębami, ograniczając ryzyko wystąpienia problemów. Nasze zęby są małą, ale bardzo ważną częścią ciała. Wymagane leczenie zależy od tego, która jego część jest uszkodzona (lub może zostać uszkodzona).

Ważna jest dokładna diagnostyka wykonana przez stomatologa

  Rozpoznanie jest konieczne przed rozpoczęciem leczenia. Kompleksowa diagnostyka pozwala przygotować indywidualny plan leczenia dla każdego pacjenta. Podczas diagnozy powstały materiał wizualny pomaga poinformować pacjenta podczas konsultacji o stanie jego zębów i przedstawić przyszły plan leczenia. Ważne jest, aby można było przeprowadzać wszystkie czynności diagnostyczne niezbędne do leczenia stomatologicznego w gabinecie dentystycznym. Jest to szczególnie wygodne dla pacjentów, ponieważ oszczędza to czas. Wszystkie niezbędne usługi od diagnozy po leczenie pacjenci otrzymują pod jednym dachem. Zapewnia to, jakość i spójność leczenia w całym procesie.

Do diagnostyki uzębienia potrzebna jest:

  • Tomografia komputerowa
  • Cyfrowe obrazy dentystyczne i panoramiczne
  • Zdjęcia z projekcji głowy
  • Kamera wewnątrzustna
  • Mikroskop
  • Aparat, który zgodnie z gęstością tkanki zęba pokazuje intensywność naruszenia.

  Tomografia komputerowa 3D to najdokładniejsza metoda diagnostyczna stosowana we współczesnej stomatologii. W tym cyfrowym formacie uzyskane obrazy 3D pokazują prawdziwy obraz górnej i dolnej szczęki. Tomografię dentystyczną stosuje się, gdy obrazy 2D, które dają proste obrazy dentystyczne, nie są wystarczające, na przykład przy implantach dentystycznych. Natomiast cyfrowe zdjęcia panoramiczne pokazują ogólny widok górnej i dolnej szczęki, a także zatok.

Sedacja to komfort podczas zabiegów dentystycznych

  Pacjentom, którzy obawiają się fotela dentystycznego, stomatolog może zaoferować leczenie w znieczuleniu. Podczas którego pacjent do połowy śpi i budzi się po zakończeniu zabiegu. Proces ten jest nadzorowany przez profesjonalnego anestezjologa. Sedacja wziewna podtlenkiem azotu jest podobnym stanem wyciszenia, spokoju i równowagi, który jest powodowany przez stosunkowo niewielką dawkę leków.

Sedacja jest najczęściej stosowana w następujących przypadkach:

  • Pacjent odczuwa panikę
  • Przeprowadzane są długie i złożone procedury
  • Pacjent nie może siedzieć spokojnie podczas zabiegu
  • Pacjent jest chory podczas leczenia.

Dentysta, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację pacjenta, jego potrzeby, decyduje, czy można zastosować znieczulenie.

Ból zęba – co robić?

  Ból zęba jest naprawdę nieprzyjemnym uczuciem, więc wszyscy starają się tego unikać. Niestety nie zawsze zachowujemy się racjonalnie: na przykład, obawiając się bólu, odkładamy wizytę u stomatologa. Tak, więc małe nieprawidłowości zębów stają się ostatecznie dużymi, a wtedy leczenie może potrwać dłużej i kosztować więcej.

Co najczęściej powoduje ból zęba?

  Próchnica to postępujące niszczenie twardych tkanek zęba spowodowane przez kwasy w jamie ustnej. W płytce nazębnej wyróżniają się mikroflorą, która rozkłada węglowodany. Niestety kwasy te usuwają niezbędne jony wapnia z twardych tkanek zęba, a na powierzchni szkliwa pojawia się biała plamka, która rozszerza się bez leczenia. W przypadku braku leczenia na powierzchni zęba powstaje wgłębienie, które zwiększa się i dociera do miazgi zęba. Następnie występuje silny ból zęba, mrowienie, wydzielanie śliny, wydzielanie soku żołądkowego, a nawet zaburzenie trawienia. Wreszcie może być konieczne usunięcie nie leczonego zęba.

Pęknięcie zęba

  Ból zębów trzonowych może być spowodowany przez gryzienie twardych pokarmów, takich jak orzechy, a ząb może pękać i pękać. Nie jest to tak łatwe do zauważenia, ale jeśli tak się stanie, ostry, ból zębów trzonowych jest odczuwany podczas gryzienia. Stomatolodzy podkreślają: bólu zęba można uniknąć. Zaleca się regularne wizyty u dentysty i staranne dbanie o jamę ustną. Co zrobić, jeśli ząb już boli? Zaleca się natychmiastową rejestrację u dentysty, który po badaniu i diagnozie zaleci odpowiednie leczenie.

Nie należy bać się stomatologów

  We współczesnej stomatologii nie należy bać się bólu. Najnowsza technologia, nowoczesne narzędzia, odpowiedni dobór znieczulenia (środki przeciwbólowe) i dobry dentysta w swojej dziedzinie. Wszystko to prowadzi do minimalnego dyskomfortu podczas leczenia. Komunikacja pomaga przezwyciężyć strach: po postawieniu pełnej diagnozy stomatolog zapoznaje pacjenta z przebiegiem niezbędnego leczenia, słucha jego życzeń, doradza i tworzy indywidualny plan leczenia, odpowiada na pytania.