Czy zakup zewnętrznych dysków SSD jest dobrym pomysłem?

Istnieje wiele powodów, dla których warto kupić przenośne i zewnętrzne dyski SSD. Możemy dzięki nim w znaczący sposób odciążyć nas komputer i efektywnie magazynować spore ilości danych. Technologia SSD oferuje znacznie więcej możliwości niż standardowe dyski HDD. Zanim jednak kupimy konkretny model, musimy sprecyzować nasze oczekiwania. Tylko w ten sposób uda nam się wybrać najlepszy możliwy dysk zewnętrzny.

Dwa główne rodzaje dysków komputerowych

Tradycyjne dyski twarde HDD nadal pozostają wysoce popularne. Wynika to przede wszystkim z wyjątkowo atrakcyjnej ceny w przeliczeniu na pojemność. Niestety są raczej głośne i z łatwością ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Z kolei dyski SSD przenośne i zewnętrzne działają w oparciu o półprzewodniki. Dzięki temu oferują znacznie sprawniejsze przesyłanie i odczytywanie danych. Z uwagi na konstrukcję pozbawioną ruchomych części są bardzo wytrzymałe. Jest to szczególnie atrakcyjna cecha właśnie w przypadku modeli przenośnych. Ciche funkcjonowanie oraz mała podatność na przegrzewanie się stanowią kolejny zalety tej technologii. Niestety przyjdzie nam zapłacić o wiele większą cenę za tego typu dyski zewnętrzne.

Polecamy:

dyski SSD sklep online https://vobis.pl/komputery/dyski-twarde/dyski-ssd
dyski Western Digital  https://vobis.pl/dyski-ssd-western-digital
dyski HDD sklep https://vobis.pl/komputery/dyski-twarde/dyski-hdd

Do czego przydają się przenośne dyski SSD?

Przechowywanie danych w chmurze stopniowo zyskuje na popularności. Wynika to między innymi z ułatwionej synchronizacji oraz przenoszenia plików. Jednakże, przy dużej ilości danych fizyczne nośnika pozostają optymalnym rozwiązaniem. Są szczególnie pomocne w tworzeniu bezpiecznych kopii zapasowych. Stanowią także atrakcyjny dodatek do komputera, dzięki któremu rozszerzymy przestrzeń na gry. Z roku na rok zajmują coraz więcej miejsca i same dyski wewnętrzne mogą nie wystarczyć. O ile dyski SSD przenośne i zewnętrzne są wyjątkowo pomocne, musimy zadbać o kupno odpowiedniego modelu.

Optymalny rozmiar dysku zewnętrznego

W przeszłości byliśmy ograniczeni do dysków w rozmiarze 2,5 lub 3,5 cala. Dzięki rozwojowi technologii SSD, producenci są w stanie zaoferować nam o wiele szerszy wybór. Pojedyncza obudowa może pomieścić nawet kilka dysków. Dlatego też optymalny rozmiar dysku, zależy głównie od tego, co planujemy z nim robić. Jeżeli nie zamierzamy go wynosić z domu, w zupełności wystarczy model w rozmiarze 2,5 cali. Są nie tylko poręczne, ale nie wymagają dodatkowych źródeł zasilania. Z łatwością będziemy ich używali przy pomocy zwykłego przewodu USB. Miłośnicy miniaturyzacji mogą zainwestować w jeszcze mniejsze przenośne dyski SSD o wielkości 1,8 cali. Oczywiście takie małe modele oferują stosunkowo ograniczoną pojemność — maksymalnie mogą pomieścić 5 TB plików. Powinno to jednak w zupełności wystarczyć znacznej większości osób. Jeżeli jednak potrzebujemy przenosić naprawdę ogromne ilości danych, najlepiej zaopatrzyć się w dyski SSD przenośne i zewnętrzne o wielkości 3,5 cala. Nie będzie równie poręczny co mniejsze modele i zmusi nas do używania dodatkowego zasilacza. W przeliczeniu na koszt 1 GB pojemności jest jednak tańszym rozwiązaniem. Zmieścimy na nim nawet 14 TB danych. Jeżeli nawet to będzie dla nas za mało, zawsze pozostaje wybranie wersji podwójnej.

Jak ważny jest właściwy interfejs dysku przenośnego?

To właśnie od niego zależy szybkość transferu danych. Obecnie najpopularniejszy jest interfejs USB 3.0, który oferuje przepustowość w granicach 600 MB/s. Oczywiście rzeczywista prędkość będzie zależała od parametrów technicznych danego nośnika. Dyski SSD przenośne i zewnętrzne oferujące wejścia USB 2.0 stanowią złą inwestycję. Wynika to z bardzo niskiej prędkości przesyłu danych. Sięga on zaledwie 60 MB/s i znacząco ogranicza funkcjonalność dysku półprzewodnikowego, którego istotną zaletą jest właśnie szybki zapis i odczytywanie danych. Najlepiej więc unikać tego typu konstrukcji, chyba że dysponujemy ograniczonym budżetem. W najnowszych dyskach możemy napotkać interfejs USB 3.0 typu C. Wyróżnia się specyficzną symetryczną końcówka i możemy go spotkać właśnie w wyjątkowo szybkich dyskach SSD. Jeżeli interesują nas produkt firmy Apple, z pewnością spotkamy się ze złączem Thunderbolt. Warto zainwestować w model oferujący bezprzewodowy dostęp do plików znajdujących się na dysku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając przenośny dysk?

Funkcjonalne dyski SSD przenośne i zewnętrzne muszą cechować się solidnie wykonaną obudową. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń, z których zamierzamy używać poza domem lub biurem. Konieczne będzie wydanie pieniędzy na droższe konstrukcje, które wykazują się lepszą wytrzymałością. Muszą być odporne na wilgoć, wstrząsy, ekstremalne temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem lepiej sprawdzają się właśnie dyski SSD, które nie posiadają licznych ruchomych elementów w przeciwieństwie do nośników HDD. Jeżeli mamy problemy ze zdecydowaniem się na konkretny model, warto zwrócić uwagę na to, czy oferuje atrakcyjne funkcje dodatkowe. Są to między innymi wbudowany mechanizm szyfrowania danych. Za jego pomocą powstrzymamy osoby trzecie przed dostaniem się do przechowywanych informacji.