Czy każdy może jeździć konno?

Jazda konna to sport, który w Polsce staje się coraz bardziej popularny. Sprawia ona naprawdę dużo przyjemności, a poza tym sprawia, że człowiek poprawia swoją kondycję i pozytywnie działa również na psychikę. Każdy dobry sklep dla jeźdźców posiada odpowiedni sprzęt i dobrych sprzedawców, którzy doradzą, jak go dobrać.

Choć może niektórym się wydawać inaczej, to tak naprawdę nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o jazdę konną, ani pod względem wieku, ani pod względem stanu zdrowia. Konie to zwierzęta, które przy odpowiednim traktowaniu z każdym znajdą nić porozumienia, a ich charakter i wyjątkowość sprawiły, że są wykorzystywane nawet do terapii. Nawet jeśli ktoś posiada niepełnosprawność fizyczną i ma problemy z dopasowaniem stroju dla siebie do jazdy, to dobry sklep dla jeźdźców na pewno znajdzie sposób na to, jak znaleźć odpowiedni strój.
Znanych jest wiele przypadków, gdy profesjonalnymi jeźdźcami były osoby, które mają już ponad 50 lat. Oczywiście zwiększa się z wiekiem szansa na urazy, ale jeśli ktoś dobrze jeździ i nawiązał z koniem dobrą więź, to możliwość upadków i urazów się obniża. Niektóre szkółki jeździeckie mają określone specjalizacje, to znaczy posiadają instruktorów, którzy uczą tylko dzieci, czy też osoby chore, albo starsze. Warto właśnie tak dobierać szkołę, aby wiedzieć, że ma takie doświadczenie, jakie jest potrzebne, abyśmy my mogli nauczyć się jeździć.

 

Sklep dla jeźdźców – kiedy warto odwiedzić i co kupić

Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z jazdą na koniu, to może na początku niech omija wszelkie sklepy dla jeźdźców. Będą one jedynie kusić zakupami, a tak naprawdę jeszcze nie wiadomo, czy tę jazdę się polubi i jak reaguje się na konie. Na początku warto odbyć jedną – dwie lekcje i do tego poprzebywać z końmi, aby się przekonać, czy to na pewno jest to, czego się oczekiwało i co ma sprawiać przyjemność. Sprzęt jeździecki i ubranie potrzebne do jazdy zawsze można wypożyczyć, a kupno to nie jest wcale taki mały koszt.

Jeśli jednak wszystko skończy się tak, że jazda naprawdę będzie sprawiać ogromną przyjemność i przebywanie z końmi, sprawi, że powstanie prawdziwa więź przyjaźni z nimi, to można zacząć wybierać ubrania. Nie muszą być one z najwyższej półki. Przecież ich jednym z najważniejszych zadań jest po prostu to, aby chroniły jeźdźca. Jeśli ktoś się nie zna na takich ubraniach, to w sklepie dla jeźdźców warto poprosić o pomoc.

Na początku warto dobrać do siebie kask, a profesjonalnie nazywany jest on toczkiem. Kask można dopasować do obwodu głowy. Należy wybrać taki kask, który wykonany jest z materiałów wysokiej jakości, ponieważ tylko wtedy można być pewnym, że w przypadku upadku, ewentualnie obrażenia będą ograniczone do minimum. Źle dobrany kask, może w czasie jazdy się zsuwać i stwarzać zagrożenie, zamiast chronić. Natomiast jeśli będzie to kask z marnego materiału, to po upadku może jeszcze wyrządzić szkody. Sklep dla jeźdźców na pewno będzie posiadać kaski z różnej półki, dlatego będzie w czym wybierać i wcale nie trzeba brać tych najdroższych. Toczek ma być po prostu bezpieczny.

Teraz zejdziemy na sam dół garderoby, czyli pora wybrać buty. Tutaj bardzo ważne jest to, aby posiadały one odpowiednią podeszwę, były wystarczająco wytrzymałe i wysokie. Profesjonalne buty dla jeźdźców, noszą nazwę sztyblety. Mają one płaską i sztywną podeszwę, sięgają powyżej kostki, aby ją chronić, a czasem są także zabezpieczeniem dla łydek. Takie buty są bardzo ważne, ponieważ koń może przypadkiem nadepnąć jeźdźca, a to w najlepszym przypadku skończy się siniakami, poza tym w czasie schodzenia, czy też w czasie upadku, kostka może niebezpiecznie się wygiąć, czego można uniknąć właśnie w takich butach.

No i teraz przejdziemy nieco wyżej, czyli do spodni. Jeźdźcy stosują bryczesy, które znaleźć można w każdym sklepie dla jeźdźców, choć na początku nie są one wymagane. Najważniejsze jest to, aby były to spodnie wygodne i nieposiadające szwów po wewnętrznej stronie ud, a także najlepiej, aby ich nie miały na siedzeniu. Dobre będą legginsy, czy też dresy. Bryczesy to spodnie, które dodatkowo są zabezpieczane i umacniane skórą, czy też twardszym materiałem.

W sklepie dla jeźdźców na pewno znajdzie się jeszcze wiele innych towarów, które mogą się kiedyś przydać, ale na początku zaopatrzmy się tylko w te podstawowe, a z biegiem czasu można dopytywać się o kolejne i dokupować.

 

Jazda to prawdziwa przyjemność

Jazda konna i samo przebywanie z koniem sprawia naprawdę wiele przyjemności. Warto poświęcać koniom czas, ponieważ dzięki temu człowiek uspokaja się, uczy cierpliwości i dokładności. Są to cechy, które spokojnie można przenieść do życia codziennego. Dodatkowo dzięki jeździe konnej poprawi się ogólna kondycja ciała, a także obniży się poziom stresu. Jest to dość ciekawa alternatywa dla biegania, czy też jazdy na rowerze.

W Polsce powstaje coraz więcej ciekawych szkółek jeździeckich, do których warto się zapisywać. Na początku mogą to być lekcje próbne, jednak z czasem każdy przyzwyczaja się do towarzystwa koni i chce z nimi przebywać coraz więcej.