Elementy IT, na które warto zwrócić uwagę

Kiedy zamierzamy rozbudować naszą firmę, to nie powinniśmy zapomnieć o tym, aby dobrze zaprojektować dobrze funkcjonujący dział IT. Dział IT powinien również zaprojektować nam sprawnie działający system, który sprawi, że będziemy konkurencyjni na rynku. Jakie są najważniejsze elementy tego systemu? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Ludzie w dziale IT

Przede wszystkim powinniśmy wspomnieć o tym, że w naszym dziale IT powinni pracować prawdziwi fachowcy oraz pasjonaci. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym dlatego, że rynek usług informatycznych zmienia się bardzo dynamicznie i jeżeli nasi pracownicy nie będą na to wyczuleni, będziemy z czasem po prostu pozostawać w tyle, a nasza firma będzie działać mniej wydajnie, niż na przykład konkurencja. Jest to tym bardziej istotne w czasach kiedy coraz więcej pracowników pracuje zdalnie. Związane jest to z jednej strony ze zmianą na rynku pracy, gdzie po prostu wielu ludzi ma do tego możliwości, a z drugiej strony wynika to na przykład z obecnej sytuacji, związanej z pandemią. Jeśli nie będziemy mieć sprawny działającego systemu informatycznego, wówczas działanie naszej firmy będzie utrudnione. Ludzie pracujący w naszym dziale IT, którzy będą zaznajomieni w nowinkach technicznych, będą w stanie szybko reagować na zapotrzebowanie naszej firmy, jakie może pojawić się z dnia na dzień.

Serwery

Już na samym początku projektowania systemu informatycznego, powinniśmy zwrócić uwagę na serwery. Im większa firma, tym serwery powinny być szybsze i bardziej przepustowe. Wynika to głównie z tego, że większość danych, z jakich czerpie informacje wielu pracowników, będzie musiało być przechowywanych na dyskach centralnych, a nie na dyskach komputerów osobistych. Dostęp do tych danych będą musieli mieć wszyscy pracownicy (zarówno ci, którzy będą na miejscu, jak i ci, którzy będą pracować zdalnie z domu lub jakiegokolwiek innego miejsca na świecie). Jeśli nasze serwery nie będą wystarczająco mocne, dostęp do centralnych danych będzie utrudniony. Z tego powodu najlepiej od razu zaprojektować jest profesjonalną serwerownię, która będzie wyposażona między innymi w układy chłodzenia oraz instalacje przeciwpożarowe. Pożar serwera może spowodować, że stracimy mnóstwo cennych danych, bez których nasza firma będzie mieć duże problemy, aby móc dobrze działać. Serwery są niemalże układem krwionośnym każdej nowoczesnej firmy.

Sieci VPN

Sieć VPN jest czymś w rodzaju prywatnej sieci internetowej, która jest chroniona przed ingerencją z zewnątrz i umożliwia dostęp do serwerów firmowych z niemal każdej lokalizacji. Korzystając z nich nasi pracownicy, którzy nie mogą pracować w biurze, czyli pracownicy zdalni i w delegacji, mogą mieć dostęp do wszelkich danych, jakie są na naszych serwerach (jednakowo do poczty mailowej, jaki do każdego innego rodzaju plików). Sieci VPN powinny być po pierwsze szybkie, a po drugie powinny być bezpieczne. To właśnie na nie najczęściej przeprowadzane są różnego rodzaju ataki hakerskie, które mają na celu wyciągnięcie danych z naszej firmy. Innymi słowy, są one celem szpiegostwa przemysłowego, na które powinniśmy być szczególnie wyczuleni. Szpiegostwo przemysłowe, choć jest oczywiście nielegalne, jest zmorą czasów, w których wiele zależy właśnie od cyfrowego przesyłu danych.

Współpraca z firmami zewnętrznymi

Usługi firm zewnętrznych, które świadczą usługi informatyczne, mogą być nieocenione. Jeżeli nasza firma bardzo się rozrośnie, nasz rodzimy dział IT nie będzie w stanie po prostu udźwignąć takiego natłoku obowiązków. Zewnętrzne firmy IT zwane również helpdeskiem przejmują na siebie bardzo dużą część problemów informatycznych, jakie napotykają pracownicy biura. Problemy te często są błahe, jak na przykład zapomniane hasło do konta, niemniej jednak aby pracownik mógł pracować, problem ten trzeba rozwiązać. Jeżeli nie będziemy mieć współpracującego z nami zewnętrznego helpdesku, wówczas natłok pracy spadnie na dział IT, który powinien być skupiony na ważniejszych zadaniach.

Dostęp do najnowszych programów

Nawet jeżeli mamy dobrze wyposażony i wykwalifikowany działa IT oraz fachową firmę zewnętrzną, nie powinniśmy na tym poprzestać. Zawsze powinniśmy szukać rozwiązań informatycznych na zewnątrz. Do tego typu rozwiązań mogą na przykład zaliczać się różnego rodzaju branżowe programy. Do takich programów zaliczyć możemy między innymi program SAP, który to jest jednym z najbardziej powszechnych i najlepszych programów stosowanych w logistyce. Mając taki program na naszych usługach, który jest dodatkowo dopasowany do potrzeb naszej firmy, możemy przyspieszyć pracę naszych pracowników oraz ją usprawnić, dzięki czemu będą oni bardziej wydajni. Jak wiadomo program od firmy zewnętrznej, będzie zawsze wiązał się z dodatkowymi kosztami, ale należy przede wszystkim przekalkulować, ile warty jest czas naszych pracowników, a tak naprawdę ile warty jest on dla nas. Każdy program, na który wydamy nawet kilkadziesiąt tysięcy zł, ale jest czymś rzeczywiście usprawniającym pracę, może w niezbyt długiej perspektywie czasu przynieść nam korzyść, w postaci większych mocy przerobowych, jakie będą mieć do dyspozycji nasi pracownicy.