Jak wybrać telewizor?

Warto wiedzieć, że zakup telewizora jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Problemy mogą mieć przede wszystkim osoby, które nie są na bieżąco z nowościami technologicznymi. Czym dokładnie należy się sugerować przed podjęciem ostatecznej decyzji? Jakie kwestie koniecznie należy uwzględnić przy zakupie telewizora?

Jakiej wielkości telewizor wybrać?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku telewizora nie obowiązuje zasada „im większy, tym lepszy”. Oczywiście większy odbiornik umożliwi użytkownikom poczuć w domu praktycznie kinowy klimat, jednak zaopatrzenie się w telewizor https://vobis.pl/rtv o przekątnej 46–52 cali do pomieszczenia o powierzchni od 10 do 12 m2 będzie złym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, że właściwe dobranie rozmiaru telewizora będzie możliwe, jeżeli zostanie uwzględniona odległość z jakiej użytkownik będzie oglądał ekran. 

Rekomendowane jest, by telewizor posiadający przekątną 32 cale stał w odległości wynoszącej minimum 1,25 metra od siedzenia. Z kolei urządzenie o 55 calach powinno znajdować się przynajmniej 2 metry od widza. Koniecznie należy również zaznaczyć, że maksymalna odległość umożliwiająca na bardzo komfortowe oglądane to dwukrotność wspomnianej wcześniej minimalnej odległości. Oczywiście dopuszczalne są różnice w zakresie od 10 do 20 cm od wymienionych wartości. Ze względów estetycznych i zdrowotnych nie ma większego sensu zaopatrywanie się w jak największy dostępny na rynku telewizor

Na jaki typ podświetlenia matrycy warto się zdecydować?

Jak wiadomo jeszcze niedawno standardem były telewizory plazmowe. Warto mieć świadomość, że obecnie wspomniane modele zastąpiono matrycami LCD z podświetleniem OLED i LED. Czym dokładnie się różnią i jak typ matrycy będzie oddziaływał na jakość wyświetlanego obrazu? 

Warto wiedzieć, że matryca, którą wykonano w technologii OLED jest bardzo podobna pod względem parametrów do matrycy LED. Zdecydowanie największa różnica polega w zastosowaniu organicznych diod LED. Nie tylko nie wymagają one dodatkowego podświetlenia, ale również same emitują światło. W ten sposób praktycznie każdy z pikseli będzie mógł świecić niezależnie. Oddziałuje to przede wszystkim na zdecydowaną poprawę jeżeli chodzi o jakość odwzorowanych kolorów. Z kolei brak dodatkowego podświetlenia w matrycach OLED powoduje, że telewizory, które wykorzystują wspomnianą technologię będą mogły być jeszcze cieńsze. 

W przypadku telewizorów QLED zastosowana została zdecydowanie bardziej udoskonalona technologia Quantum Dot. Należy koniecznie zaznaczyć, że matryca QLED wykorzystuje technologią kropek kwantowych, których rozmiary liczone są w nanometrach. Ponadto właściwie oświetlona kropka kwantowa jest w stanie emitować światło o bardzo czystej barwie. W ten sposób QLED zapewnia użytkownikowi wysoką jakość obrazu. Wyświetlacz bardzo szczegółowo odwzorowuje szerokie spektrum kolorów, a także wiernie oddaje natężenie poszczególnych barw bez względu na kąt widzenia czy jasność. 

Technologia odświeżania i poprawy obrazu

Bardzo istotnym parametrem jaki koniecznie trzeba uwzględnić przy wyborze telewizora https://vobis.pl/rtv/telewizory/philips-telewizor-43-led-43pft5503-12 jest odświeżenie ekranu, które wyrażane jest w Hertzach (Hz). Należy mieć świadomość, że odświeżanie jest tak naprawdę pobudzaniem pikseli ekranu do świecenia, które z kolei gasną po upływie milisekund. Warto wiedzieć, że im większa będzie wartość, tym możliwe będzie uzyskanie lepszej jakości obrazu. W przypadku, gdy odświeżanie danego telewizora będzie na poziomie 100 Hz, oznacza to tym samym zdolność wyświetlacza do wyświetlenia do 100 kl./s. Czy wymieniona wartość będzie jednak wystarczająca dla użytkowników? Obecnie jest to standard umożliwiający na komfortowe oglądanie telewizji. Warto zdawać sobie sprawę, że obecnie można zaopatrzyć się w sprzęt oferujący nawet 600 Hz. 

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że bardzo duża liczba producentów stosuje w swoich produktach funkcje, które umożliwiają na poprawienie obrazu w trakcie oglądania filmów, transmisji sportowych. Trzeba zaznaczyć, że zasada działania będzie taka sama bez względu na producenta. Polega bowiem na cyfrowym przetwarzaniu danego obrazu, by były zredukowane rozmycia, a także użytkownik miał zagwarantowany płynny ruch. Technologia może różnić się jedynie nazwą. Osoby, którym bardzo zależy na świetnej jakości powinny się zainteresować omawianym aspektem. Jest to szczególnie istotne w przypadku fanów sportu, a także graczy, którzy oczekują w grach zdecydowanie wyższej jakości. 

Warto mieć świadomość, że do uzyskania bardzo wysokiej jakości konieczne będzie nie tylko i wyłącznie odświeżenie ekranu. Istotną rolę odgrywać będzie szeroki zakres tonalny i paleta kolorów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wyświetlacze obsługujące technologię HDR umożliwiają użytkownikowi uzyskać obraz charakteryzujący się bardzo dużą rozpiętością tonalną. Można wtedy otrzymać zarówno szczegółowy, jak i realistyczny obraz, który w bardzo dużym stopniu będzie przypominał to, co można na co dzień dostrzec w rzeczywistości bez pośrednictwa urządzeń.