Jak dobrać idealny sprzęt RTV do salonu

Salon jest jednym z najbardziej reprezentatywnych pomieszczeń w mieszkaniach i domach. To właśnie w nim przyjmowani są goście, a także spędzany jest czas całą rodziną na wspólnym relaksie. Dlatego też tak kluczowe jest jego odpowiednie urządzenie, nie tylko pod względem dodatków i mebli, które zapewnia odpowiednie warunki do spędzania wspólnie czasu z rodziną i znajomymi, ale także pod względem sprzętu RTV https://vobis.pl/rtv/, który uprzyjemnia ten czas. Umożliwiając jednocześnie, długie filmowe wieczory niczym w kinie, bez wychodzenia z własnych czterech ścian. Odpowiednio wyposażony salon w dobre kino domowe, a także innego rodzaju sprzęty RTV i audio staje się miejscem, gdzie można z łatwością odprężyć się i zrelaksować po ciężkim dniu. Dlatego też tak istotne jest dobranie odpowiedniego sprzętu do swoich potrzeb, a także charakterystycznych cech pomieszczenia.

Podstawowy sprzęt RTV do salonu – telewizor

RTV

RTV

Telewizory to niemal obowiązkowy element w każdym salonie. To właśnie wokół nich skupia się niemal cała rozrywkowa część tego pomieszczenia. Bardzo często jest on zlokalizowany w centralnej części pomieszczenia, tak, że reszta mebli jest dopasowywana właśnie pod jego lokalizację. Od tego, jaki model znajdzie się w salonie, zależy przede wszystkim jakość dostarczanej rozrywki i wrażeń. Przy doborze odpowiedniego telewizora trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wymiary, które powinny być dopasowane do wymiarów pomieszczenia. Warto wiedzieć, że każda przekątna wymaga odmiennej odległości ustawienia siedziska od ekranu, tak by można było swobodnie objąć cały obraz wzrokiem. Przykładowo telewizory o przekątnej 55” wymagają odległości 2,4 metra od ekranu, dla zapewnienia optymalnego pola widzenia dla widza. Ogólnie przyjęta zasada jest jednak przelicznik, który wyznacza odległość 4,2 centymetra na każdy cal przekątna telewizora w technologii Full HD oraz 2,1 centymetra na jeden cal dla telewizorów w technologii Ultra HD (4K). W nowoczesnych salonach z pewnością sprawdzą się telewizory z funkcją Smart TV, które pozwalają na swobodne korzystanie z przeglądarki internetowej, wielu aplikacji, a także platform, a wszystko to za pomocą przycisków pilota. Kolejna kwestia cechująca dobry telewizor jest obecność na jego wyposażeniu gniazda USB, a także HDMI, które pozwala na podłączanie na przykład smartfona https://vobis.pl/mobile/smartfony, w celu przejrzenia zdjęć z wakacji, jak także konsoli. Zmieniając tym samym salon w interaktywny pokój gier i zabaw.

Dla miłośników dobrego kina

Miłośnicy dobrego kina w zaciszu domowym na własnej kanapie, z pewnością nie wyobrażają sobie nie posiadać w swoim salonie dobrego nagłośnienia. Głośniki wbudowane w telewizorach, najczęściej zapewniają dźwięk o słabej jakości, która nie oddaje w pełni frajdy z oglądania filmów. Dlatego też w tym przypadku istnieją dwa rodzaje RTV do salonu poprawiające w znaczny sposób walory dźwiękowe. Kino domowe, które do niedawna, można było spotkać w niemal każdym salonie. Ten rodzaj sprzętu RTV zapewnia najlepszy rodzaj dźwięku w trakcie oglądania telewizji. Jednak jego wadą jest konieczność posiadania sporej przestrzeni, która pozwoli na swobodne rozlokowanie wszystkich jego elementów. W zestawie kina domowego można bowiem znaleźć amplitunery, subwoofer, a także kilka dodatkowych głośników. W niewielkich przestrzeniach jego potencjał może nie być do końca wykorzystywane, a do tego nie będzie dobrze wyglądał. Dodatkowo jego konfiguracja nie należy także do najprostszych.

Soundbar, ze względu na swoją prostotę w ostatnim czasie zaczął skutecznie zastępować typowe kina domowe. Zajmuje on także o wiele, mniej przestrzeni, a jakość dźwięku uzyskana za jego pomocą, powinna zadowolić większość osób. Soundbary składają się z listwy głośnikowej i subwoofera. Jego niewielkie wymiary pozwala na zastosowanie go w nawet niewielkich salonach, bez obaw o efekt końcowy. Ponadto jego uruchomienie jest banalnie proste. Wystarczy jedynie podłączyć kabel HDMI do gniazda w telewizorze, a także podłączyć wtyczkę zasilacza do gniazdka i gotowe. Można cieszyć się już doskonałym dźwiękiem w wysokiej jakości.

RTV – inteligentny sprzęt

Ciesząca się coraz większą popularnością są też sprzęty RTV, które są sterowane za pomocą głosu, lub też stanowią część inteligentnego domu. Dzięki ich zastosowaniu w domach można urządzić prawdziwe miejsce rozrywki, które pozwoli na obsługę telewizora, głośników, a także innych elementów bez konieczności wstawania z kanapy.

Dobór odpowiedniego RTV do salonu powinno jednak pomimo wszystko przede wszystkim być podyktowane możliwościami finansowymi użytkowników, a także stylem i wymaganiami. W końcu mają one służyć do rozrywki i spędzania w przyjemny sposób czasu, dlatego też nie powinno sprawiać trudności w trakcie ich codziennej obsługi. Sprzęt ze średniej półki cenowej doskonale sprawdzają się w domowych salonach, spełniając kryteria większości osób, dlatego też warto po nie sięgać. Przepłacanie za sprzęt RTV jest w długiej perspektywie czasu nie opłacalne, ponieważ wciąż rozwijająca się technologia sprawia, że każdy sprzęt tego typu bardzo szybko traci na swojej pierwotnej wartości.