Fotowoltaika

Fotowoltaika to jedna z bardzo aktywnych branż. Jego popularność rośnie z roku na rok, ponieważ stanowi doskonałą alternatywę dla ograniczonego zasobowo wydobycia paliw kopalnych. W praktyce jednak świadomość tego rozwiązania jest bardzo ograniczona. Znajomość podstaw pomoże nam uniknąć kosztownych błędów.

Co to jest fotowoltaika i gdzie jest używana? Jakie elementy składają się na klasyczną instalację fotowoltaiczną? Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne? Dlaczego warto wybrać fotowoltaikę? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Co to jest fotowoltaika i gdzie jest używana?

Fotowoltaika to jeden z obszarów, który zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, dzięki czemu możemy zasilać urządzenia w naszych mieszkaniach. Przy pomocy specjalnych paneli możliwe jest generowanie energii elektrycznej – jest to możliwe dzięki zastosowaniu fotowoltaiki, na którą składa się światło słoneczne padające na odpowiednie elementy. Ale gdzie są używane te rozwiązania? Obecnie fotowoltaika jest wykorzystywana do zasilania różnych obiektów – od domów i gospodarstw, przez domy letniskowe, po obszary, które z tego czy innego powodu są poza zasięgiem sieci komercyjnej. Ponadto instalacje te znajdują zastosowanie w energetyce zawodowej oraz sprzedaży energii do sieci. Dzięki temu możemy nie tylko zaoszczędzić na rachunku PV, ale także zarobić, co wiąże się z przekazaniem nadwyżki do sieci.

Jakie elementy składają się na klasyczną instalację fotowoltaiczną?

Fotowoltaika

Fotowoltaika

Skoro już wiemy, czym jest fotowoltaika i gdzie można ją zastosować, warto zastanowić się nad jej rzeczywistymi składnikami. Gdybyśmy mieli wskazać sprzęt wchodzący w skład instalacji, z pewnością wymienilibyśmy moduły fotowoltaiczne, falowniki, regulatory napięcia, baterie, wyświetlacze danych, centra komunikacyjne, systemy montażowe oraz czujniki do pomiaru promieniowania czy temperatury. moduł. Opcjonalnie wykorzystywane jest urządzenie odpowiedzialne za pomiar prędkości wiatru oraz temperatury otoczenia. Warto zauważyć, że dobór, ilość i rodzaj tych elementów zależy od trybu pracy modułu. Równie ważne jest zasilanie – jednofazowe lub trójfazowe. Ta konstrukcja jest stosunkowo skomplikowana, dlatego montaż należy powierzyć prawdziwym fachowcom, którzy bardzo dobrze znają się na tym zawodzie. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto sprawdzić kilka firm, porównać oferty i wybrać tę, która naszym zdaniem jest najbardziej optymalna.

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Wielu potencjalnie zainteresowanych konsumentów może zastanawiać się, jak powstają panele słoneczne. Otóż ​​służą do budowy domowych elektrowni zbudowanych z ogniw krzemowych. Ich struktura może być monokrystaliczna lub polikrystaliczna. W pierwszym przypadku fotowoltaika może osiągać sprawności od 18% do nawet 22%. Charakteryzują się ponadprzeciętną trwałością. Wśród modułów wykorzystujących energię odnawialną znacznie częściej stosowane są urządzenia o strukturze polikrystalicznej. Jego wydajność waha się od 14% do 18%. Kosztują znacznie mniej, a jednocześnie uzyskują więcej ciepła z promieniowania rozproszonego. Te krzemowe ogniwa są pokryte cienką metalową siatką. Wraz z folią tworzy hermetyczną obudowę przewodzącego szynoprzewodu. Całość umieszczona jest w specjalnej ramie wykonanej z aluminium, dzięki czemu konstrukcja jest sztywna. W dolnej części ramy znajdziesz skrzynkę przyłączeniową z przewodami.

Polecamy uwadze:

Dlaczego warto wybrać fotowoltaikę?

Nie bez powodu fotowoltaika jest tak popularnym rozwiązaniem. Warto zaznaczyć, że eksploatacja paneli jest całkowicie darmowa, więc koszt dostarczenia energii pochodzi jedynie z ceny zakupu urządzenia. Trwałość tego rozwiązania to czasami nawet 25 lat. Warto podkreślić, że dzięki zamontowaniu paneli słonecznych możesz obniżyć rachunki za prąd nawet o kilkaset złotych rocznie w trakcie spłaty inwestycji. Co ciekawe, wytwarzanie własnego prądu to nie tylko okazja do zaoszczędzenia pieniędzy, ale także szansa na podniesienie wartości budynku. Podobny trend pojawia się w Europie. Według prognoz ekspertów, do 2050 roku energia słoneczna ma szansę stać się jednym z najważniejszych źródeł energii. Należy pamiętać, że cena energii elektrycznej znacznie wzrosła i może się nie zmienić w najbliższej przyszłości.