Implanty zębów – przeciwwskazania? Z pewnością każdy z nas chciałby posiadać piękne i zdrowe uzębienie. Dzięki temu czujemy się pewnej, a inne osoby spostrzegają nas bardziej pozytywnie. Jeśli jednak mamy braki w uzębieniu, możemy szybko i skutecznie to zmienić, poprzez wybór implantów zębowych.
Czym dokładnie jest implant zębowy? Z czego może być on zrobiony? Jakie rodzaje implantów zębowych wyróżniamy? W jaki sposób dbać o implanty zębowe? Jakie są przeciwwskazania związane z implantami zębów? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
Co to jest implant zębowy?
Zanim rozpoczniemy nasze rozważania na temat implantów zębowych, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym tak właściwie jest implant zębowy. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego pojęcia, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to sztuczny korzeń zęba, który przypomina niewielkich rozmiarów śrubę. Do niej mocowana jest porcelanowa nadbudowa, która jest w stanie idealnie naśladować naturalną koronę zęba. Aby wykonać wysokiej klasy implanty stomatologiczne, specjaliści najczęściej wykorzystują tytan- jest on stosowany w medycynie już od bardzo długiego czasu. Dlaczego? Jest to materiał biozgodny, w konsekwencji nie powoduje reakcji alergicznych, co z pewnością jest godne uwagi. Cały zabieg polega na tym, że wcześniej wspomniany implant wkręcany jest do żuchwy lub do szczęki. Następnie dochodzi do zjawiska osteointegracji, jest to powstanie zrostu pomiędzy tkanką kostną a powierzchnią naszego wszczepu.
Implanty zębowe – z czego mogą być zrobione?
Implantologia zaczęła się rozwijać na początku lat sześćdziesiątych. Wówczas znany szwedzki, znany ortopeda. Per-Ingvar Branemark, którego zainteresowania dotyczyły mikrokrążenia w kościach oraz procesów związanych z gojeniem ewentualnych ran. Szwed zaobserwował, że jeśli w kość zostaną umieszczone narzędzia, które są wykonane z tytanu, wówczas materiał przywiera do powierzchni. Po czasie naukowiec zrozumiał, że tego typu mechanizm może być wykorzystywany m.in. do implantów zarówno ortopedycznych, jak i tych stomatologicznych. Po raz pierwszy tytanowe wszczepy ujrzały światło dzienne również dzięki profesorowi Branemarkowi. W dużym stopniu przyczynił się do dynamicznego rozwoju implantologii.
Jakie rodzaje implantów zębowych wyróżniamy?
Dzięki implantom stomatologicznym możliwe jest uzupełnienie braków w uzębieniu. Bez znaczenia czy są one pojedyncze, czy mnogie- nowoczesna stomatologia poradzi sobie z tym problemem w sposób fantastyczny. Dzięki temu jesteśmy w stanie w dużym stopniu poprawić jakość naszego życia. Warto wyróżnić kilka rodzajów implantów. Największą popularnością cieszą się wszczepy cylindryczne. Są to implanty wykonane z tytanu, które charakteryzują się kształtem walca, ewentualnie śruby. Wyróżniają się ponadprzeciętna trwałością.
Kolejnym rodzajem są wszczepy ceramiczne, czyli te najnowszej generacji, które wykonane są z cyrkonu. Są one bardzo stabilne, odporne na korozję, a także na wszelkie zmiany temperatur. Warto wspomnieć o wszczepach podokostnowych, które umieszczane są pod okostną, mianowicie między kością a dziąsłem. Jest to pewnego rodzaju stworzenie sieci. Pełnią funkcję podpory dla protez, ewentualnie wzmacniają rozchwiane zęby. Nie w sposób zapomnieć o wszczepach śródkostnych, czyli tych, które są chirurgicznie wprowadzane do kości.
Więcej o implantach:
W jaki sposób dbać o implanty zębowe?
Pamiętajmy o tym, że wykonanie samego zabiegu nie jest jeszcze gwarancją sukcesu. Konieczne okaże się utrzymanie dobrej kondycji danych implantów, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się z cudownego uśmiechu przez długi okres czasu. Oczywiście wymaga do właściwie codziennej, jednocześnie niezwykle starannej pielęgnacji. Jedną z kluczowych kwestii jest regularne mycie implantów – należy tego dokonywać przynajmniej 2 razy dziennie. W tym celu wykorzystuje się możliwości profesjonalnej szczoteczki, która to dobierana jest przez doświadczonego stomatologa.
Oprócz tego korzysta się z nici dentystycznej. Dzięki temu łatwiejsze okazuje się usunięcie płytki nazębnej, która znajduje się w miejscach trudnodostępnych. Warto również przypomnieć o tym, że w zdecydowanej większości przypadków stosuje się jedynie wskazane przez specjalistów środków czystości. Dodatkowo powszechne są płukanki, które możemy kupić chociażby w aptece. Stosowanie się do tych zasad jest bardzo ważną kwestią.
Jakie są przeciwwskazania związane z implantami zębów?
Niestety warto wspomnieć o tym, że implanty nie sprawdzą się dla wszystkich osób. Pomimo, że są one dobrze przyjmowane przez organizm, to może dojść do odrzucenia implantu. Jedną z przyczyn są choroby kości, do których zaliczyć możemy osteoporozę- osłabia ona tkankę kostną, jednocześnie zmniejsza zdolności związane z regeneracją. Kolejnym przeciwwskazaniem jest paradontoza. Warto również wspomnieć o cukrzycy i bruksizmie, czyli zgrzytaniu zębami na podłożu nerwicowym.