Prowadzić własną działalność i zastanawiasz się nad wykonaniem bluz z nadrukiem firmowym, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Tworzenie ubrań z własnymi nadrukami nie jest niczym trudnym – wystarczy tylko dobrze się do tego przygotować i zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Jak rozpocząć wykonywanie bluzy z własnym nadrukiem? Jakie techniki druku najlepiej jest wybrać? Jak odpowiednio dobrać materiały? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy artykuł.
Przygotowanie wzoru i dostosowanie go do materiału i metody
Być może wydawało Ci się, że stworzenie wzoru jest elementem, który nie jest istotny z punktu zadrukowywania ubrania. Nic bardziej mylnego. Nawet najlepiej stworzony wzór, z pięknymi detalami i szczegółami, może wyglądać niekorzystnie kiedy wybierzemy złą metodę druku. Dlaczego? Otóż istnieją różne metody nanoszenia nadruków, które to posiadają różnego rodzaju tusze, metody te także inaczej współpracują z różnymi rodzajami podłoża. Tak więc nadruk wykonany przy użyciu jednej z metod może wyglądać świetnie na jasnej koszulce poliestrowej, ale już na kolorowej efekt nie będzie zadowalający. Aby tego uniknąć należy dobrze zapoznać się ze wszelkimi metodami i odpowiednio dobrać do nich wzór, lub odwrotnie – dobrać metodę do stworzonego wcześniej wzoru. W ten sposób będziesz mieć pewność, że stworzona przez Ciebie odzież z nadrukiem będzie miała wysokiej jakości grafikę.
Sublimacja – czy ta metoda sprawdzi się zawsze?
Pierwszą z metod, dzięki której naniesiesz wybrany przez siebie nadruk na ubranie, jest sublimacja. Polega ona na nadrukowaniu, przygotowanego wcześniej, wzoru na papierze transferowym – skąd później przy użyciu specjalnych pras transferowych przenoszony jest na odpowiednią tkaninę. Barwniki używane podczas tego typu metody bardzo mocno łączą się z włóknami tkaniny. Zapewnia to nie tylko wysokiej jakości nadruk, ale także wysoką odporność na pranie i czyszczenie. Druk sublimacyjny na tkaninach jest także niemalże niemożliwy do odróżnienia od pozostałej części materiału – dobrze wykonany nadruk wygląda tak, jakby od zawsze był częścią materiału. Metoda ta ma jednak dwie podstawowe wady. Pierwszą z nich jest dobór materiału. Otóż nadruki sublimacyjne najlepiej wyglądają na powierzchniach poliestrowych – i to właśnie tego typu materiały zaleca się jako bazę pod nadruk. Aby obejść ten problem zaczęły powstawać metody, które pozwalają na naniesienie druku na materiał bawełniany, np. przy użyciu innego papieru transferowego lub specjalnych proszków poliestrowych – które mają oszukać barwnik i sprawić, że będzie trzymał się równie mocno. Metody te są z reguły trwałe i skuteczne. Tak więc jak widać pierwszą przeszkodę można bez problemu wyminąć, jednak większy problem pojawia się przy doborze koloru tkaniny. Być może zastanawiasz się co ma wspólnego kolor tkaniny z wykonywanym nadrukiem? Otóż w przypadku druku sublimacyjnego jest to bardzo istotna kwestia, gdyż tego rodzaju nadruki wyjdą dobrze tylko na jasnych podłożach. Kolorowe materiały sprawią, że barwnik użyty w maszynie połączy się z barwnikiem na koszulce – co nie da zadowalającego efektu. Tak więc druk sublimacyjny będzie wyglądał najlepiej na białych czy też beżowych podłożach, ale czy to oznacza, że nie można stosować go na ubraniach w innym kolorze? Otóż nie do końca. Metody tej można użyć na kolorowych tkaninach w przypadku kiedy mamy do naniesienia ciemny wzór nie zawierający żadnych przejść kolorystycznych. Czarna lub granatowa grafika utrzyma się bowiem dobrze na tego typu podłożu.
Zobacz koniecznie:
Sitodruk i DTG – metody z których warto skorzystać
Teraz wiesz już więcej o sublimacji, więc pora przejść do innych, równie popularnych metod. Otóż całkiem niedawno bardzo popularną metodą nadruku był sitodruk, jednak stwierdzono, że metoda ta nadaje się tylko do nanoszenia grafik wektorowych, logo lub napisów. Naniesienie większej grafiki przy użyciu tego typu metody nie przynosiło oczekiwanych efektów, więc zaczęto wykorzystywać inne techniki. Sitodruk jednak nadal jest odpowiednią metodą jeżeli chcemy stworzyć np. bluzy firmowe z logo – tego typu produkty zawsze wyjdą dobrze.
Bardzo popularną metodą stało się DTG. Technika ta pozwala na naniesienie nadruku na duże powierzchnie. Maszyna do wykonywania tego typu nadruków bardzo przypomina w działaniu drukarkę atramentową, jednak tego typu sprzęt składa się z platformy transportującej oraz odpowiednich tuszy – które są w stanie połączyć się z tkaniną w jak najlepszym stopniu, tak aby uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujące efekty. Nadruk wykonany przy użyciu techniki DTG jest bardzo trwały, a jego struktura i grubość nie odróżnia się niczym od materiału na który zostanie naniesiony. Kiedy zaplanujesz wykonanie odzieży z własnym nadrukiem przy użyciu tej metody, to kolor podłoża nie ma znaczenia jeżeli chodzi o jakość wydruku. Jest natomiast istotny jeżeli chodzi o czas wykonania. Jest to spowodowane tym, że przeniesienie wzoru, zwłaszcza wielokolorowego, na ciemniejszy materiał zajmuje więcej czasu niż naniesienie go na jasne tło.