Od prania ręcznego po innowacyjne pralnie chemiczne

Z pewnością każdy z nas pamięta opowieści naszych babć, a w niektórych przypadkach nawet mam – o tym jak za czasów ich młodości trzeba było robić pranie w rękach. Proces ten należał do bardzo żmudnych i długich, bowiem wszystkie ubrania, a nawet pieluchy dziecięce trzeba było namaczać i prać przy użyciu specjalnie do tego celu przeznaczonej ,,tarki” a następnie wygotowywać i suszyć. Na szczęście na skutek rozwoju naukowo – technologicznego oraz podłączenia wszystkim gospodarstwom prądu – możliwym stało się pranie przy użyciu pralki! 

 

Jak wyglądały pierwsze pralki?

Od prania ręcznego po innowacyjne pralnie chemiczne.

Od prania ręcznego po innowacyjne pralnie chemiczne

Historia pierwszych pralek sięga końcówki osiemnastego wieku! Oczywiście w niczym nie przypominały one tych nowoczesnych pralek jakimi możemy się obecnie cieszyć. Były to jednak sprytne urządzenia, które sukcesywnie pomagały skracać proces prania na tyle na ile to w ówczesnych czasach było możliwe. Pierwsze automatyczne pralki pojawiły się w latach trzydziestych ubiegłego stulecia i bardzo szybko zaczęły się cieszyć ogromną popularnością.
W dużych miastach zaczęto budować pralnie, gdzie ludzie mogli za odpowiednią opłatą wyprać swoje rzeczy. Pralnia ile się czeka na pranie zastanawiali się Ci którzy do tej pory prali wyłącznie ręcznie. Czas oczekiwania na pranie to jakieś dwie trzy godziny jednak w tym czasie my możemy poświęcić swój czas innemu zajęciu takiemu jak chociażby zakupy, sprzątanie, zmywanie bądź zwyczajny odpoczynek po długim dniu w pracy

Czy zwykła pralka poradzi sobie z każdym materiałem oraz zabrudzeniem?

Na całym świecie nie ma osoby, która nie musiałaby prać swoich rzeczy. Pranie towarzyszy nam właściwie przez cały czas naszego życia. Pralki jakie obecnie posiadamy w swoich domach należą nierzadko do luksusowych i nowoczesnych, dlatego z łatwością radzą sobie niemal z każdym rodzajem zabrudzeń.
Niektórych strojów lub elementów wystroju wnętrza domu nie należy jednak prać w swojej pralce automatycznej. Grozi to bowiem zniszczeniem tkaniny, z której przedmiot został wykonany lub jej trwałym uszkodzeniem, zdeformowaniem, czy też wyblaknięciem koloru. W takich sytuacjach pierwszym miejscem do którego powinniśmy się udać jest pralnia chemiczna. Pralnie chemiczne ratują naszą odzież i dodatki przed zniszczeniem. Zastanawiasz się jak działa pralnia chemiczna? Oraz zadajesz sobie pytanie pralnia ile się czeka na odbiór rzeczy?
Urządzenia piorące dostępne w pralniach chemicznych swoim wyglądem przypominają wielkie pralki. Taka pralka to połączenie prania na sucho z suszarnią. Urządzenie piorące zostaje w jednej trzeciej napełnione rozpuszczalnikiem, a ubrania trafiają do specjalnej komory tak jak ma to miejsce w przypadku standardowej pralki. Proces płukania w pralni chemicznej wygląda podobnie jak w zwykłej pralce, jednak do tego także nie używa się wody. Kolejnym etapem przez jaki muszą przejść nasze rzeczy po oddaniu ich do pralni jest prasowanie. Ubrania poddawane są działaniu specjalnych urządzeń na parę wodną, dzięki czemu nie ma ryzyka ich zniszczenia – tak jak bywa to w przypadku bardzo delikatnych i wymagających tkanin, które chcemy prasować w warunkach domowych.

Pralnia – ile się czeka na wykonanie usługi oraz o co warto zapytać przed oddaniem swoich ubrań do pralni chemicznej?

Zanim oddamy swoje ubrania do pralni chemicznej, warto jest poznać kilka istotnych kwestii oraz przygotować sobie gotową listę pytań jakie powinniśmy zadać pracownikowi pralni.
Warto przed oddaniem swoich ubrań do pralni – zapytać ile się czeka na wykonanie usługi? To bardzo istotna kwestia – zwłaszcza gdy zależy nam na czasie. Pralnie – ile się czeka? To kwestia indywidualna i zależy od tego jak wielkie obłożenie ma dana placówka. Zwykle jednak czas oczekiwania na wypranie ubrań nie powinien przekroczyć doby.
Czasem, jeśli dana rzecz nie jest nam bardzo potrzebna możemy umówić się z pracownikiem pralni na jej odbiór w następnych dniach.
Ponadto warto zapytać o koszt usługi z jakiej chcemy skorzystać – tak aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek – zwłaszcza gdy cena przekroczy nasze wyobrażenia. Kolejną istotną kwestią o jaką powinniśmy zapytać przed oddaniem rzeczy do pralni jest metoda jaką pracownicy zamierzają wyczyścić przedmiot oraz ocena szans na to, czy zabrudzenia są możliwe do usunięcia. 

Pralnia chemiczna – ratunkiem dla wielu ubrań

Bywa, iż zrezygnowani chcemy już wyrzucić swoje ciężko poplamione ubrania takie jak garnitury, eleganckie wieczorowe suknie, suknie ślubną lub stylowe płaszcze. W tym momencie jednak z pomocą przychodzi nam pralnia, gdzie wyspecjalizowany zespół fachowców jest w stanie ocenić czy daną rzecz faktycznie należy spisywać na straty.
Bardzo często wiele trudnych do usunięcia plam i zabrudzeń jest możliwe w specjalnej pralni. W ten sposób nasze ubrania zyskują nowe życie, a  my oszczędzamy pieniądze jakie musielibyśmy przeznaczyć na zakup nowego płaszcza lub garnituru. 

Pralnia chemiczna jest więc świetnym wynalazkiem i miejscem, które wielu z nas wyratowało z opresji w kryzysowych sytuacjach, gdy obawialiśmy się, że nasze eleganckie rzeczy wylądują w koszu na śmieci.