Leczenie i rehabilitacja po urazie stawu zalecana przez ortopedę w Szczecinie

Leczenie i rehabilitacja po urazie stawu zalecana przez ortopedę w Szczecinie. Uraz jest naruszeniem struktury fizjologicznej tkanek w wyniku czynników zewnętrznych: fizycznych, mechanicznych lub chemicznych. Uraz stawów posiada wysokie ryzyko niepełnosprawności. Bez odpowiedniego leczenia i rehabilitacji może dość do nieodwracalnych konsekwencji. Kość, a zwłaszcza tkanka chrzęstna mają niski stopień regeneracji. A czym ludzie są starsi tym trudniej uzyskać efekt pełnego wyleczenia bez pomocy medycznej.

Urazy stawów wpływają bezpośrednio, na jakość życia i dalszy komfort w samo opiece i życiu. Dlatego, aby w pełni zregenerować stawy po urazach, konieczna jest kompetentna opieka medyczna i rehabilitacja na czas. Kluczowe znaczenie ma wizyta u ortopedy, Szczecin jest miastem, w którym przyjmują specjaliści z wysokimi kwalifikacjami, którzy potrafią pomóc pacjentowi. Leczenie może znacznie skrócić okres niepełnosprawności i stworzyć optymalne warunki do przywrócenia aktywności pacjenta.

Doznanie urazu jest wskazaniem do konsultacji z ortopedą w Szczecinie

Urazy nie są uzależnione od czasu, wieku, stylu życia. Występują u osób młodych, dorosłych i starszych, zarówno u zawodowych sportowców, jak i osób rzadko uprawiających sport. W młodości częściej są to urazy związane ze sportem, ciężką pracą, wypadkiem lub dziedziczeniem. W bardziej dojrzałym wieku problemy przejawiają się w wyniku: siedzącego trybu życia, zmian zwyrodnieniowych w tkankach stawowych i tkankach okołostawowych, które występują przy braku aktywności fizycznej.

ortopeda Szczecin

Na starość odczuwane są wszystkie obrażenia i mikrourazy które człowiek przeszedł w ciągu życia. Procesy zwyrodnieniowe przyspieszają, a odporność nie jest już wystarczająca do wyzdrowienia, zatrzymania przebiegu choroby. Jak widać, nikt nie może być pewien, że ryzyko urazu stawu go ominie. I niezaprzeczalny jest fakt, że stawy muszą być leczone natychmiast, gdy tylko ktoś poczuje się niekomfortowo. Powie o tym nie tylko ortopeda ze Szczecina https://ortho-expert.pl ale również rehabilitant, który będzie starał się przywrócić funkcje uszkodzonego stawu.

Najczęstsze urazy, z którymi przychodzą pacjenci do ortopedy – Szczecin

  • Uraz stawu barkowego
  • Staw łokciowy
  • Staw nadgarstkowy i ręka
  • Staw biodrowy
  • Staw kolanowy
  • Kostka i stopa

Leczenie urazu stawów, jakie może wdrożyć ortopeda – Szczecin

Leczenie i odbudowę stawu należy wykonać jak najszybciej. W przyszłości pomoże to uniknąć komplikacji. Najpierw trzeba skonsultować się z ortopedą. Szczecin ma wiele klinik i przychodni lekarskich ( np. klinika ortopedii Ortho Expert ) gdzie wykonywane są badania i stawiana jest diagnoza uszkodzonego stawu.

Po urazie leczenie stawów odbywa się w 3 etapach:

Unieruchomienie trwa od nałożenia gipsu na kończynę, kości lub więzadła. Celem pierwszego etapu leczenia jest zwiększenie krążenia krwi, krążenie limfy w miejscu urazu i wokół niego, co pomoże szybko usunąć obrzęk i przyspieszyć metabolizm. Stosowane są metody fizjoterapeutyczne: UHF, magnetoterapia niskiej intensywności i laser.

Podczas artroskopii stawu proces rehabilitacji rozpoczyna się od drugiego etapu funkcjonalnego https://ortho-expert.pl/artroskopia-szczecin/. Zaletą stosowania tej metody jest minimalne uszkodzenie tkanek okołostawowych, a także dokładniejsze odwzorowanie operacji dzięki artroskopowi tzn. specjalnej komorze o małej średnicy. Może to znacznie skrócić cały okres rehabilitacji.

Lepsze odżywianie tkanek znajdujących się w pobliżu dotkniętego obszaru stymuluje najszybsze przywrócenie integralności kości i regenerację stawu, mięśni i tkanek miękkich zlokalizowanych w miejscu uszkodzenia i w jego pobliżu. Ważne jest, aby zapobiec tworzeniu się unieruchomienia stawu lub zaniku mięśni stawu.To zadanie ortopeda w Szczecinie przypisuje rehabilitantowi, który dokładnie monitoruje proces zdrowienia.

ortopedia Szczecin

Ponadto po unieruchomieniu stawu, niemal natychmiast po ustąpieniu stanu zapalnego, można zastosować osobne metody kinezyterapii. Pacjent ćwiczy zdrowy staw przeciwnej kończyny oraz staw, który przeszedł uraz. Po nich następują ćwiczenia statyczne w zdrowej, a później w uszkodzonej kończynie.  Cały program rehabilitacji dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Ale im wcześniej zacznie ćwiczyć ruch w stawie, tym lepiej dla jego powrotu do zdrowia.

Okres funkcjonalny w regeneracji uszkodzonego stawu

Funkcjonalny okres trwa od usunięcia gipsu i przywrócenia funkcji stawu. Najważniejsze w tym okresie jest kontynuowanie rehabilitacji za pomocą ruchów, których pacjent nauczył się na ostatnim etapie i stopniowe ich komplikowanie. Dodawane są specjalne ćwiczenie do programu treningowego, aby przywrócić, odżywić, wzmocnić uszkodzone mięśnie. Przez cały czas ortopeda w Szczecinie monitoruje stan uszkodzonego stawu, sprawdza efekty zastosowanego leczenia, aby w razie potrzeby zmienić kurację.

Na tym etapie rehabilitacja fizyczna wiąże się z wykonywaniem określonych zadań związanych z rozwojem chorego stawu. W wyniku tego zwiększa się ruchliwość stawów i siła mięśni. Ortopeda może zlecić również procedury fizjoterapeutyczne (ultradźwięki, elektroterapia, laseroterapia, magnetoterapia itp.) I masaż, aby zwiększyć efekt. A liczba i czas trwania zajęć jest coraz dłuższy. 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl