Ostatnimi czasy profesja jaką jest trener personalny cieszy się ogromnym zainteresowaniem i coraz więcej osób dąży do tego, aby się nią trudnić. W związku z powyższym nic więc dziwnego w tym, że na rynku aż roi się od uprzednio wspomnianych. Jednak jak wiadomo, trener trenerowi nierówny, w związku z czym warto zrobić rozeznanie i wybrać tego, który pomoże nam w osiągnięciu celu. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę, podczas wyboru dobrego trenera personalnego? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy właśnie w tym artykule.
Po pierwsze zwracaj uwagę na kwalifikacje
Najważniejszą kwestią, którą powinniśmy dokładnie sprawdzić, są kwalifikacje posiadane przez danego trenera personalnego. W związku z tym, jak modne obecnie stało się posiadanie własnego trenera personalnego, branża zaczęła powiększać się o coraz to nowszych trenerów. Jak wiadomo jednak dużo, nie oznacza wcale dobrze. Ponadto w prawie naszego kraju nie występują żadne przepisy, które miałyby określać zakres obowiązków wyżej wspomnianego, ani również kwalifikacje jakie powinien on posiadać. Ponadto jedynymi warunkami, stawianymi trenerom personalnym do tego, aby mogli wykonywać ten zawód są: pełnoletność, minimum średnie wykształcenie, brak karalności oraz posiadania umiejętności i doświadczenia w związku z działalnością trenerską lub instruktorską. Co do sposobu pozyskania wyżej wspomnianych nie istnieją żadne obostrzenia, toteż kurs na trenera personalnego można zrobić za pośrednictwem Internetu, a praktykę odbyć w jakimkolwiek, nawet bardzo podrzędnym klubie sportowym. W związku z powyższym powinniśmy zweryfikować w jaki sposób trener personalny, u którego zamierzamy rozpocząć treningi, zdobył posiadane przez siebie kwalifikacje i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.
Po drugie zwróć uwagę na to, czy sport jest jego pasją
Bardzo ważnym jest, aby sport był dla trenera personalnego również wielką pasją. Pierwszą oznakę wyżej wspomnianego, stanowi niewątpliwie jego zachowanie i nastawienie do treningu, który dla nas prowadzi. Jeżeli widać w nich zniechęcenie i znużenie, to niewątpliwie trudno nazwać to pasją. Oczywiście nie dajmy się też zwariować, ponieważ każdy może mieć przecież gorszy dzień. W związku z tym kolejnym potwierdzeniem tego, że trener personalny, którego wybraliśmy kocha to co robi są kolejne kursy i szkolenia, które odbywa celem podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Jeżeli ich brakuje, wówczas powinniśmy zastanowić się nad tym, czy zmiana trenera nie okaże się dla nas lepszym rozwiązaniem.
Po trzecie popatrz na jego wygląd
Co do zasady, trener personalny powinien odznaczać się nienagannym wyglądem. Oczywiście nie chodzi tu absolutnie o to, czy jest on urodziwy. Liczy się wygląd jego sylwetki. Nie mówimy tu od razu o kulturyście, ale subtelna masa mięśniowa w połączeniu z brakiem nadmiaru tkanki tłuszczowej raczej będzie wskazywała na to, że posiada on odpowiednie zdolności oraz wiedzę, którymi będzie mógł podzielić się również z nami.
Po czwarte zweryfikuj, czy poza siłownią posiada również inne zajęcia
Bez względu na to, o jakim zawodzie mowa, jedno jest wspólne dla wszystkich – nie da się pracować efektywnie po kilkanaście godzin w ciągu dnia. To samo stwierdzenie dotyczy trenera personalnego. Jeżeli jego codzienność kręci się wyłącznie wokół siłowni, wówczas możemy być niemal pewni, że nie będzie w stu procentach zaangażowany w trening z nami. Dlaczego? Ponieważ jest to fizycznie niemożliwe. Ponadto trener przebywający po kilkanaście godzin na siłowni, raczej nie znajdzie czasu na opracowanie indywidualnego treningu dla nas oraz planu żywienia. W związku z tym lepiej unikajmy współpracy z trenerami tego pokroju.
Po piąte przyjrzyj się temu, czy odpowiednio motywuje Cię do działania
W odróżnieniu od grupowych zajęć fitness trener personalny powinien umieć w odpowiedni sposób do nas dotrzeć i oczywiście zmotywować do tego, abyśmy osiągnęli obrany cel. W związku z tym koniecznym jest, aby znał się na psychologii i wiedział, jak odpowiednio podejść do klienta. Jak wiadomo każdy z nas jest inny, w związku z czym powielanie tych samych sztuczek motywacyjnych w każdym przypadku jest niedorzeczne i świadczy jedynie o braku zaangażowania trenera w jego pracę. W związku z czym to, co powinno wyróżniać profesjonalnego trenera od tak zwanego pseudo trenera, to niewątpliwie udzielanie wsparcia klientowi w pobijaniu jego własnych rekordów i dbanie o prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Warto również mieć na względzie fakt, że im więcej czasu spędza się z trenerem personalnym, tym relacja ta staje się bliższa i rośnie poziom wzajemnego zaufania. Należy pamiętać również o tym, że trener personalny powinien stwarzać taką atmosferę na zajęciach, która zachęci nas do regularnego uczęszczania na nie, a nie będziemy traktować tego jako przykry obowiązek. Takie podejście do zajęć przełoży się niewątpliwie na osiągnięte przez klienta efekty i pozwoli im utrzymać się na dłużej. Praca trenera personalnego to prawdziwa odpowiedzialność, dlatego nieliczni mogą być okrzyknięci mianem prawdziwych trenerów personalnych.