Wieczór kawalerski to zwyczaj związany z nadchodzącym ślubem. To forma przyjęcia, które organizuje sam pan młody albo jego przyjaciele, w tym świadek. Co jednak zrobić, aby to wydarzenie było udane? Czy warto oprzeć je na spontaniczności, czy jednak lepiej mieć jakiś plan?
W domu, czy poza nim?
Pierwszą sprawą jest podjęcie decyzji, czy wieczór kawalerski będzie odbywał się w czyimś domu, czy może w klubie albo w innej formie. Jest to o tyle istotne, że warunkuje to wybór rozrywek i przebiegu całego wieczoru. Mogą się z tym wiązać takie, a nie inne koszta. W domu np. nie płaci się za wynajem lokalu, czy za wstęp do kolejnych klubów. Taniej wychodzi też jedzenie i picie. Właśnie, koszta. Osoba odpowiedzialna za organizację wieczoru kawalerskiego powinna najpierw sporządzić listę wydatków i mniej więcej przewidzieć, ile pieniędzy będzie na to wszystko potrzeba.
A skąd będą pochodzić pieniądze na wieczór kawalerski? W niektórych przypadkach płaci za wszystko sam pan młody, ale nie zawsze. Dość często złożą się na to przyjęcie wszyscy uczestnicy. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio wcześnie przedstawić im realne koszty, a później – dla uwiarygodnienia – okazać rachunki, paragony i inne dowody poniesionych kosztów.
Decyzja o tym, gdzie wieczór kawalerski będzie się odbywał jest istotna także ze względu na termin jego odbywania się. Przeważnie jest to 7-14 dni przed ślubem. Jeśli przyjdzie do rezerwacji lokalu lub innych rozrywek, trzeba znać dokładną datę wieczoru odpowiednio wcześnie. Inaczej może być za późno na rezerwację zaplanowanych atrakcji.
Dlaczego odpowiednia organizacja jest tak istotna?
Wieczór kawalerski kojarzy się przede wszystkim z ostatnim młodzieńczym szaleństwem przed odpowiedzialnym, małżeńskim życiem. Z tym, że oczywiście owo “szaleństwo” powinno zostać dostosowane do charakteru i osobowości pana młodego. Inaczej będzie chciał poszaleć spokojny młody mężczyzna, a inaczej żądny przygód, dominujący w towarzystwie i szukający ciągłych rozrywek człowiek. I charakter pana młodego ma już wpływ na wybór miejsca na wieczór. Spokojny domator postawi na domówkę, z ewentualnym finałem poza domem. Pan młody bardziej otwarty na świat, przypuszczanie zgodzi się na imprezę poza domem.
Plan wieczoru
Czasy, kiedy wieczór kawalerski polegał jedynie lub głównie na wspólnym piciu alkoholu już minęły. Dzisiaj coraz więcej panów spędza go na robieniu wspólnie z przyjaciółmi np. czegoś, o czym zawsze marzyli, ale nie było ku temu okazji. Nie musi to więc już być typowy wieczór w gronie znajomych, a np.
- weekendowa wycieczka w góry
- maraton filmowy
- wspólny skok na spadochronach lub na bungee
- coś związanego z motoryzacją, np. legalny wyścig na odpowiednim terenie i pod okiem specjalisty
- paintball
- gra miejska itd.
Najważniejsze to podjąć decyzję, aby móc się do jej realizacji odpowiednio przygotować. Cała impreza może zakończyć się w sprawdzonym lokalu, gdzie grupa pokrzepi się obiadem lub kolacją czy po prostu przekąską.
O czym więc pamiętać przy organizacji wieczoru?
Jest kilka podstawowych spraw, o których warto pamiętać podczas organizacji wieczoru kawalerskiego:
- Ustalenie dokładnej daty imprezy
- Dostosowanie jej do charakteru pana młodego
- Ustalenie, czy będzie to spełnienie marzenia pana młodego czy wspólne szaleństwo, na które do tej pory nie było czasu i okazji
- Wybór miejsca i przebiegu imprezy
- Ustalenie punktu dotyczącego jedzenia i picia.
Istotnych jest jeszcze kilka innych rzeczy, dzięki którym impreza uda się i będzie dobrze wspominana:
- wieczór kawalerski nie powinien kojarzyć się wyłącznie z nadużyciem alkoholu – powinien to być co najwyżej epizod całości, a nie podstawa zabawy
- należy pamiętać o pewnych normach moralnych – ich granic nie warto przekraczać ze względu na młoda parę, ale i pozostałych uczestników imprezy
- podczas wieczoru wszyscy powinni się bawić równie dobrze
- należy unikać spięć – to wyjątkowy wieczór lub dzień w życiu pana młodego i powinien być zawsze dobrze wspominany
- jeśli niespodzianka, to tylko pod kątem pana młodego – zgodna z jego charakterem i zainteresowaniami – może to być np. prezent wręczany na zakończenie imprezy
- podczas wieczoru kawalerskiego warto mieć też kilka groszy w zapasie – zawsze może wydarzyć się jakiś nieprzewidziany wydatek.
Dobra zabawa w gronie najlepszych znajomych
Czy podczas organizacji wieczoru kawalerskiego jest choć trochę miejsca na tzw. spontan? Jak najbardziej, ale wszystko w granicach rozsądku i zachowania bezpieczeństwa. Trzeba przy tym pamiętać o uczuciach zarówno pana młodego, jak i wybranki jego życia. Nie warto zakładać tego, że “nikt się nie dowie”, jeśli podczas imprezy dojdzie do czegoś niezaplanowanego, a zarazem niemoralnego np. do próbowania zabronionych prawem używek, czy – o zgrozo! – do zdrady. “Szalona zabawa” nie musi, wręcz nie powinien mieć niż wspólnego z łamaniem prawa, czy konwencji moralnych. Pozostaje po tym niesmak, niewygodna tajemnica, a być może nawet zagrożenie dla zdrowia lub życia. A przecież nie o to chodzi w zabawie podczas wieczoru kawalerskiego, prawda?