Pożyczki dla firm- jedyny sposób na otworzenie własnej działalności?

Wbrew pozorom o własnej firmie marzy bardzo wiele osób, nawet osoby pracujące na etacie (!). Młodzi ludzie zaraz po szkole czy studiach mają głowy pełne ciekawych pomysłów na swój biznes, jednak często z braku pieniędzy własny biznes pozostaje tylko w sferze marzeń. Dlatego też dla taka wielu osób marzących o własnym biznesie bardzo ważne jest skorzystanie z różnych form pożyczki dla firm na start. Dlaczego warto skorzystać z tej formy pożyczki dla firm? Które instytucje oferuję pożyczkę dla firm na start?

Pożyczka na start dla firm – prawdziwe informacje

Osoby, które zakładają swoją firmę mają bardzo dużo problemów z formalnościami, które zajmują niestety sporo czasu. Niestety w wielu przypadkach staranie się o pieniądze na otwarcie swojej własnej firmy staje się dużo bardziej skomplikowane. Czy można otrzymać pożyczkę dla firmy, która jest dopiero zakładana?

Coraz więcej banków posiada w swojej ofercie pożyczkę dla firm na start. Niestety warunki pożyczki dla firm (zwłaszcza tej na start) nie są tak korzystne jak np.: warunki w wielu pożyczkach konsumenckich, a niekiedy nawet pożyczkach hipotecznych https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/pomorskie/rodzaj/przedsiebiorcow.

Ogólne zasady pożyczki na start w banku

Obecnie produkt “pożyczka dla firm” nie jest w aktualnej ofercie zbyt wielu banków. Dla banków, które oferują swoim klientom “pożyczkę dla firm na start” jednym z kryteriów udzielania takiej pożyczki jest historia kredytowa właściciela firmy. Jeśli właściciel firmy posiada dobrą historię w BIK, BIG to jego szanse na otrzymanie pożyczki dla firm wzrastają.
W bankach, aby otrzymać pożyczkę na otwarcie firmy należy złożyć w danym banku odpowiedni wniosek oraz dodatkowe załączniki (ich lista może się różnić w zależności od banku). Najczęstszymi załącznikami do wniosku o pożyczkę dla firm na start jest:

 • biznesplan
 • zaświadczenie kredytu może to być np.: hipoteka nieruchomości czy weksel in blanco
 • wpis do KRS

Finansowanie firmy to nie tylko pożyczki dla firm. Wiele banków oferuje również  firmom inne finansowanie. Do innych form finansowania firmy na start zalicza się:

 • limit kredytowy w rachunku bankowym
 • linia kredytowa na oddzielnym rachunku w banku
 • pożyczka umożliwiająca finansowanie majątku trwałego

Bank oferując pożyczkę dla firm na start najczęściej wymaga jej zabezpieczenia przez przedsiębiorcę. Najczęstszymi formami zabezpieczenia pożyczki jest:

 • cesja wierzytelności
 • weksel in blanco
 • deklaracja wekslowa
 • poręczenie osoby trzeciej

Jaki jest koszt pożyczki dla firm na start?

Wiele banków oferuje pożyczkę na start dla firm, jednak jak wybrać najlepszą? Najważniejszym kryterium podczas wyboru pożyczki dla firm na start powinna być tabela opłat i prowizji. Kolejną ważną kwestią podczas wyboru jest ilość lat na które udzielana jest pożyczka( najczęściej jest to 10 lat czyli 120 rat). Bardzo często banki w umowie pożyczki wymagają od właścicieli firmy dodatkowych zabezpieczeń np. w postaci:

 • polisy na życie
 • konta firmowego w banku
 •  usług wirtualnego biura księgowego

Co można zyskać korzystając z pożyczki dla firm?

Banki oferujące pożyczkę dla firm często prześcigają się w korzyściach, które będzie mieć przedsiębiorca jeśli tylko skorzysta z ich oferty danego banku. Niestety bardzo często są to tylko chwyty marketingowe, z których można skorzystać dopiero po spełnieniu warunków danej promocji. Do najbardziej popularnych promocji przy skorzystaniu z pożyczki dla firm można zaliczyć:

 • rok bez ZUS – bank opłaca za przedsiębiorcę ZUS, jednak promocja dotyczy tylko najmniejszego ZUS-u
 • umorzenie kwoty pożyczki
 • urządzenie gratis np.: telefon, tablet, drukarka
 • nagroda pieniężna
 • odroczenie pierwszej wpłaty

Pożyczka dla firmy z UE

Dla bardzo wielu firm pożyczka na start jest jedyną dostępną formą pomocy finansowej. Jednak pożyczki z UE dla firm są dużo prostsze do otrzymania niż pożyczki bankowe. Pożyczki dla firm ze środków UE są bardzo dużą pomocą dla wielu polskich przedsiębiorców – są dużo łatwiejsze do otrzymania oraz posiadają dużo korzystniejsze warunki spłaty zadłużenia.

Pożyczki dla firm https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/lubuskie/rodzaj/start ze środków UE są skierowane głównie do mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. O pożyczkę ze środków UE można starać się od razu po założeniu działalności gospodarczej. Właśnie dzięki pożyczce ze środków UE wielu firmom udało wejść na rynek.  Należy jednak pamiętać, iż warunki finansowania takiej pożyczki mogą się różnić między sobą, w zależności od wybranego wariantu pożyczki. Obecnie dostępne są trzy warianty pożyczek z UE:

 • na rozwój działalności
 • na cele obrotowe
 • inwestycyjno-obrotowe

Pozabankowe pożyczki dla firm na otwarcie dzielności

Pożyczki z firm pozabankowych są jednym z najprostszych do otrzymania- z reguły nie wymagają od właściciela firmy dużo formalności. Najczęściej wystarczy tylko dowód osobisty oraz rachunek bankowy właściciela firmy. Niestety koszt takiej pożyczki jest bardzo wysoki, dlatego najpierw należy sprawdzić czy firmę będzie stać na jej spłatę.
Niestety pożyczka dla firm na start jest bardzo ryzykownym produktem finansowym. Dlatego też przedsiębiorca powinien zawsze wybrać taką pożyczkę na której spłatę będzie go stać.