Niezbędne maszyny rolnicze

Rolnik nie zależnie od wielkości gospodarstwa i profilu swojej działalności nie może obejść się bez maszyn rolniczych. Ułatwiają i usprawniają pracę, zwiększają jej wydajność i skracają czas potrzebny do wykonania poszczególnych czynności. Dziś trudno wyobrazić sobie gospodarstwo rolne bez maszyn rolniczych. Reklama maszyn dla rolników nakręca pobyt na różnorodne urządzenia. W zasadzie każda praca rolna może być wykonywana przy użyciu konkretnego sprzętu. Z ogromnego asortymentu rolnik musi wybrać maszyny, które  w jego gospodarstwie są niezbędne.

 

Wybór maszyn rolniczych

Osoby, które rozpoczynają pracę w rolnictwie lub chcą całkowicie zmodyfikować swój „park maszynowy”,  wybierając maszyny rolnicze https://atrexpress.com.pl/aktualnosci-rolnicze/, muszą kierować się wielkością gospodarstwa i profilem działalności. Kolejnym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę przy zakupie maszyny, jest jej wydajność.

 

Ciągnik – podstawowa maszyna rolnicza

 Rolnik i ciągnik to para idealna. Bez ciągnika trudno mówić o nowoczesnym gospodarstwie. Jest to wielofunkcyjna maszyna, która pozwoli na wykonanie wielu niezbędnych prac. Można do niej podłączyć wiele dodatkowych urządzeń takich jak pługi, siewniki, przyczepy czy snopowiązałki, co znacznie rozszerza zakres ich możliwości i tworzyć uniwersalną maszynę rolniczą. Wybierając ciągnik, należy dostosować jego moc do wielkości aureału.  Kupowanie  ciągników o dużej mocy do niewielkiego gospodarstwa to niepotrzebny wydatek. Przy wyborze ciągnika niezwykle ważne są  takie czynniki jak: rodzaj gleby i ukształtowanie terenu oraz urządzenia, jakie będą podpięte do ciągnika, np: siewniki i wozy paszowe nie wymagają od ciągnika wielkiej mocy. Ciągnik dobrany optymalnie pod warunki gospodarstwa nowoczesną i wydajną maszyną rolniczą, z której rolnik będzie zadowolony. 

 

Kombajn zbożowy

Rolnicy, którzy zdecydowali się na uprawę zbóż, powinni zastanowić się nad kupnem kombajnu zbożowego. Jest to bardzo wydajna maszyna rolnicza https://atrexpress.com.pl/tag/tolmet/, doskonałe wielofunkcyjne urządzenie, które wykonuje jednocześnie szereg prac, np.:  koszenie, młócenie oraz zbiór i transport plonów. Można go stosować przy zbiorach: zboża, słonecznika, rzepaku, a także kukurydzy.  Najlepsze i najwygodniejsze dla rolnika są  kombajny, które są wyposażone w adaptery –  specjalne przystawki umożliwiające zbieranie ziaren o różnej wielkości. 

Ochrona roślin przed szkodnikami

Uprawa zbóż, drzew, plantacje owoców typu: truskawki, porzeczki, aronie, czy poziomki wiążą się z ryzykiem wystąpienia szkodników. Owady potrafią zniszczyć nawet 20% upraw. Dlatego zapobiegliwy rolnik powinien zaopatrzyć swoje gospodarstwo maszyny rolnicze służące do ochrony roślin przed szkodnikami, a także do nawożenia roślin, np.: opryskiwacze i opylacze. Przydatnym urządzeniem jest agregat uprawny, łączące w sobie cechy dwóch innych maszyn: glebogryzarki i kultywatora, co umożliwia  skuteczniejsze spulchnianie i rozdrabniać glebę. Przygotowana w ten sposób gleba jest idealna do upraw.  Park maszynowy można jeszcze rozbudować o siewniki i  śrutowniki.

Powszechny pług

Pług to jedna z najstarszych maszyn rolniczych. Przez tysiące lat pomagał rolnikom w ich ciężkiej pracy na roli. Przez wieki przechodził metamorfozę i był unowocześniany. Pług jest jednym z podstawowych narzędzi rolniczych służących do użyźniania gleby. Wykonuje się nim takie czynności jak:  kruszenie, spulchnianie, odwracanie i mieszanie gleby. To najważniejsze zabiegi przygotowujące glebę pod uprawę . Wyróżnia się kilka rodzajów pługów: lemieszkowy, obracany, przyczepiany i talerzowy. Pług lemieszkowy, inaczej zagonowy to maszyna rolnicza podcinająca skiby przy dnie bruzdy i podająca je na odkładnicę. W ten sposób powstają zagony. Sprawdzają się przy głębokiej i płytkiej orce. Pługi obracalne używane są do tzw. orki bezzagonowej. Posiadają korpus odkładający glebę na lewo i prawo. Na bardzo duże areały przeznaczone są ciężkie i mało zwrotne pługi przyczepiane.  Pługi talerzowe warto stosować  w orce gleb kamienistych. Ich działanie opiera się na obracających się talerzach. Na rynku oferowane są również pługi do specjalnego przeznaczenia, które wykorzystywane są do bardziej nietypowych zadań. W asortymencie pługów nietypowych największą popularność mają: pługi z odkładnicami ażurowymi, zmniejszającymi opór tarcia oraz pługi z zabezpieczeniem kołkowym (bezpiecznikowym) lub resorowym i hydraulicznym. Pług to kolejna niezbędna maszyna rolnicza na dużych polach uprawnych, której widok jest codziennością.

 

Nowoczesne rolnictwo jest zmechanizowane i dzięki temu bardzo wydajne. Rolnicy wiedzą, że aby utrzymać się na rynku muszą inwestować w park maszynowy i w ten sposób poprawiać wydajność swojego gospodarstwa. Chętnie śledzą nowości technologiczne w zakresie maszyn rolniczych  Kupno maszyn do gospodarstwa rolnego to bardzo duży wydatek, ale jest to inwestycja na lata, która zwraca się szybciej, niż właściciel spłaca raty. Wygodna praca, duża wydajność, więcej czasu dla rodziny, przyjaciół i przyjemności, to ponad materialne zalety maszyn rolniczych