Młodzi rodzice pierwszą wizytę u okulisty odkładają zazwyczaj do dnia, kiedy zauważą, że ze wzrokiem ich pociechy dzieje się coś niepokojącego. Niestety, bardzo często w takich sytuacjach okazuje się, że maluch z wadą wzroku zmaga się już od dłuższego czasu. Małe dzieci rozwijają się szybko, dlatego też tak ważne są regularne kontrole nie tylko u lekarza rodzinnego, ale też i innych specjalistów. Zastanawiasz się, w kiedy zabrać swoją pociechę na pierwsze spotkanie z okulistą? Jakie niepokojące objawy powinny nakłonić nas do skontaktowania się ze specjalistą? Na czym polega badanie wzroku dzieci?
Okulistyka – kiedy pierwsza wizyta w gabinecie okulistycznym?
Po narodzinach dziecka, rodzice regularnie odwiedzają gabinet lekarza rodzinnego by wykluczyć ewentualne nieprawidłowości rozwojowe. O wzrok należy dbać od pierwszych dni życia maluszka, samodzielne rozpoznanie wady wzroku u dziecka, które jeszcze nie potrafi dobrze mówić o swoich problemach zdrowotnych jest nie lada wyzwaniem. Jako rodzice musimy pamiętać, że występujące niepokojące objawy mogące świadczyć o wadzie wzroku są dopiero początkowymi symptomami danego schorzenia. Nierzadko objawy zauważamy w momencie, kiedy choroba jest już w zaawansowanym stopniu rozwoju. Większość młodych rodziców zastanawia się, jakie charakterystyczne objawy świadczą o początkach problemów ze wzrokiem dziecka. Otóż, wbrew pozorom nie jest to proste zadanie, opiekunowie muszą wykazać się nie lada spostrzegawczością bowiem maluchy za sprawą mechanizmu akomodacji bardzo dobrze maskują swoje kłopoty ze zdrowiem. Z tego względu też dzieci należy dokładnie obserwować, a każdy chociażby najmniejszy niepokojący objaw trzeba bezzwłocznie skonsultować ze specjalistą.
Okulistyka – kiedy z dzieckiem na pierwsze badanie?
Obecnie obowiązkowe badania okulistyczne przeprowadzane są w szkołach podstawowych, jednak okuliści apelują o to by, rodzice zgłaszali się na pierwsze badanie wzroku z dzieckiem po ukończeniu drugiego roku życia. Kolejne profesjonalne badanie przeprowadza się, kiedy dziecko skończy pięć lat.
Choć dorastający niemowlak jest pod ciągłą opieką lekarza rodzinnego musimy mieć na uwadze fakt, iż badanie wzroku wykonane przez pediatrę bardzo często jest niewystarczające. Lekarz rodzinny nie dysponujący odpowiednią wiedzą ani aparaturą, nie będzie w stanie w sposób prawidłowy zdiagnozować występującej wady. Dlatego też niezależnie od tego czy maluch wykazuje niepokojące dolegliwości, czy też nic nie wskazuje na wadę wzroku to na pierwszą wizytę w gabinet okulistyczny Szczecin http://okulista-szczecin.com/ należy zapisać się zaraz po drugich urodzinach.
Jakie symptomy świadczą o rozwijającej się wadzie wzroku dziecka?
Choć małe dziecko nie będzie w stanie opowiedzieć nam o swoich kłopotach ze wzrokiem, to codzienna obserwacja malca z pewnością jest skutecznym sposobem na szybkie rozpoznanie wady wzroku. Na co zatem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jakie objawy świadczą o chorobach oczu? Jeżeli dziecko często mruży i pociera oczy podczas przeglądania książeczek z bajkami lub w trakcie oglądania telewizji a dodatkowo nie jest w stanie skupić wzroku na jednym punkcie to w takich przypadkach rodzice powinni bezzwłocznie skonsultować się z okulistą. Są to najczęściej występujące objawy wskazujące na wady wzroku. Oprócz tego małe dzieci, u których została postawiona diagnoza zmagają się z problemem odróżniania od siebie kolorów, figur, postaci, często odwracają głowę bądź przybliżają ją do książeczki w trakcie czytania. Nierzadko też dzieci są rozdrażnione, niespokojne i zmęczone.
Jak wygląda pierwsza wizyta z dzieckiem u okulisty?
Kiedy nasze dziecko zacznie przejawiać niepokojące objawy mogące świadczyć o występującej wadzie wzroku, to w tym wypadku konieczna będzie wizyta u specjalisty. Czekając na koleją wizytę kontrolną u pediatry narażamy dziecko na poważne powikłania, dlatego też nasza reakcja jako odpowiedzialnych powinna być natychmiastowa. Okulista w trakcie pierwszej wizyty, po omówieniu występujących symptomów przeprowadzi standardowe badanie wzroku. Na czym ono polega? Wbrew pozorom nie trwa ono zbyt długo a dodatkowo jest całkiem znośne dla małych pacjentów. Na wstępie wspominaliśmy o tym, że małe dzieci mają bardzo dobrze rozwinięty mechanizm akomodacji, który skutecznie maskuje problemy ze wzrokiem. Okulista poprzez podanie specjalnych kropli do oczu “wyłącza akomodację”, źrenice znacząco się poszerzają, dodatkowo oczy stają się wrażliwe na światło, czego efektem jest chwilowe pogorszenie widzenia, które pomaga okuliście zdiagnozować faktycznie występujące wady.
Kiedy u dziecka stwierdzona zostaje wada taka jak np. krótkowzroczność, wówczas okulista wydaje zalecenie o zastosowanie okularów korekcyjnych, których celem będzie zniwelowanie dokuczliwych objawów oraz poprawienie stanu zdrowia oczu. Od tego momentu dziecko powinno być pod stałą opieką okulisty, który raz na pół roku kontrolować będzie efekty zastosowanego leczenia. Dzieci, u których nie stwierdzono żadnych wad, na kontrole powinny udawać się co najmniej raz na rok-dwa, w zależności od indywidualnych ustaleń z lekarzem okulistą.