Roboty do programowania – czego mogą nauczyć nasze dzieci?

Coraz częściej zamiast kupić jakąś zabawkę dla dziecka, rodzice szukają takiej zabawki, która będzie jak najbardziej edukacyjna. Która rozwinie w dziecku pasję i nowe zainteresowania, która rozbudzi jego ciekawość świata i zachęci do zagłębienia się w daną dziedzinę. Zależy nam, by zabawki były mądre, uczyły czegoś nowego, zachęcały do poszukiwań i dalszego rozwoju. Zabawka powinna zatem nie tylko bawić, ale także uczyć. Być może dlatego coraz większą popularnością cieszą się roboty do programowania – zabawki, które wymagają myślenia i zapewniają naukę podstaw programowania. Rodzice są w stanie zapłacić naprawdę bajońskie sumy, by zapewnić dziecku jak najlepszy rozwój. Czy jednak dzieci tego potrzebują? Czego tak naprawdę uczą roboty do programowania? Czy warto je kupić w prezencie już trzylatkowi? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania i zastanowić się, czy zabawki nie powinny służyć po prostu do zabawy.

Przyszłość należy do programistów

O tym, że w przyszłości programista to będzie najbardziej pożądany zawód, wiadomo już od kilku lat. Dobrych i wykształconych programistów nadal brakuje, mimo że już przynajmniej kilkanaście roczników programistów poszło w świat. I będzie brakować nadal. Nasz świat dąży do skomputeryzowania i wszystko wskazuje na to, że znajomość języka programowania będzie tak ważna jak obecnie ważna jest umiejętność posługiwania się językiem obcym. Rodzice, którzy są tego świadomi i już teraz chcą zapewnić dziecku sukces zawodowy, mają szansę zaznajomić go z podstawami programowania właśnie poprzez zaoferowanie dziecku zabawy z użyciem robota. Inwestujemy w naukę języków obcych – wysyłamy dzieci do szkół językowych, na prywatne lekcje lub na kursy języka obcego. Warto pamiętać, że w przyszłości, aby odnieść sukces zawodowy, warto znać aż cztery języki. Pierwszym jest język ojczystym. Dwa kolejne to języki obce – najlepiej by jeden z nich był tym mniej popularnym. I czwarty język – to właśnie język programowania. Choć dziś nam się wydaje to niemożliwe za kilkanaście- kilkadziesiąt lat umiejętność programowania będzie jedną z podstawowych umiejętności, dlatego warto ją rozwijać już od początku, kiedy mózg dziecka się kształtuje i wypracowuje systemy myślenia, tworzy odpowiednie połączenia, rozwija kolejne sfery i jest niezwykle chłonny.

Roboty do programowania to nie tylko modne gadżety

Na rynku istnieje wiele modeli zabawek, które służą do nauki programowania. Część z nich uczy myślenia charakterystycznego dla programistów, część uczy podstaw języka. Roboty do programowania różnią się formą i poziomem skomplikowania. Aby bawić się i móc programować do niektórych potrzebny jest komputer, do innych wystarczy urządzenie mobilne, a jeszcze inne nie potrzebują niczego. Roboty są przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Te najmniej skomplikowane są dedykowane już trzyletnim maluchom. Posiadają różne kształty i bazują na różnych czynnościach, ale w gruncie rzeczy uczą tego samego – oswajają z myśleniem przyczynowo-skutkowym i zaznajamiają z zasadami myślenia stosowanego przez programistów. To świetny sposób na wprowadzenie dzieci w świat robotyki i języków programowania, oswojenie z komputerami oraz informatycznymi systemami. To, co dla nas jako dzieci było zupełnie czarną magią i co teraz wydaje nam się często niezwykle skomplikowane, nasze dzieci dzięki takim zabawkom będą traktowały naturalnie i bez zbędnego stresu. Oswojenie z techniką, informatyką, robotyką jest niezwykle ważne i zapewne pobudzi młode umysły do kreatywnego myślenia, rozwoju w kierunku myślenia przestrzennego, przyczynowo-skutkowego i twórczego.

Zabawki edukacyjne, które naprawdę rozwijają umysł

Roboty do programowania to nie tylko modny gadżet, to nie trend, który niedługo minie. To sposób na to, by obudzić w dziecku ciekawość i nauczyć myślenia, które będzie mu się przydawało w życiu i w pracy. Zabawki – roboty, które samemu możemy zaprogramować uczą także kreatywności. Dzięki nim dziecko poznaje czym jest proces twórczy, uczy się, że przyczyna ma skutek i jak panować nad tym ciągiem zdarzeń. Korzystanie z robotów do programowania może być niezwykle twórcze i rozbudzić w dziecku pasję i zamiłowanie do tego typu działań, zachęcić do poznania języków programowania i lepszego poruszania się w, a nawet tworzenia, wirtualnej  rzeczywistości.  Myślenie, którego uczą tego typu zabawki ekonomiczne, nie tylko przyda się przy samy m programowaniu, ale także w codziennym życiu. To rozbudowywanie i trenowanie  tej części mózgu, która ma ogromny wpływ na to, jak dziecko jako osoba dorosła będzie radziła sobie w życiu, czy będzie inteligentna i logicznie myśląca, czy będzie potrafiła skutecznie kalkulować, przewidywać pewne sytuacje i planować. Nauka myślenia charakterystycznego dla programistów powinna odbywać się jak najwcześniej, a zabawki roboty zapewniają taką możliwość i stanowią naprawdę niezwykły teren do twórczych działań i poszerzania swoich umiejętności o nowe, niezwykle funkcjonalne i rozwijające.