Domy z drewna czyli energooszczędna i ekonomiczna nieruchomość

Większość z nas marzy o tym, by posiadać swój własny, piękny dom. Kiedy marzenia są możliwe do realizacji, bardzo często pojawia się odwieczny problem – na jaki dom postawić. Wiadomo, iż szukamy rozwiązań, które byłyby jak najtańsze w budowie, ale jednocześnie i ekonomiczne na przestrzeni lat. Wśród różnorodnych propozycji, w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się domy z drewna, które uznawane są za najbardziej ekonomiczne, ale i energooszczędne rozwiązanie. Jak pokazują badania, tego typu budynki zużywają nawet o 25 – 50% energii mniej, niż tradycyjne domy budowane z cegły. Wiadomo, iż stawiając dom, myślimy o nim jako o inwestycji na całe życie. Powinniśmy więc poszukać takich rozwiązań, które pozwoliłyby nam w czasie mieszkania już wydawać jak najmniej. Domy budowane z drewna to inwestycja w przyszłość, która bardzo szybko się zwraca. Jesteśmy więc przekonani o tym, iż każdy go zdecyduje się na taką opcję, na pewno będzie z niej w pełni zadowolony.

Domy z drewna – co to znaczy, że jest on energooszczędny?

Domy na sprzedaż

Domy drewniane na sprzedaż

Czym dla Ciebie jest energooszczędność budynku? Czym się ona objawia? Jak określić dany budynek takim właśnie mianem? Według przyjętych w Polsce norm, domy energooszczędne to takie, których wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło mieści się w granicach 30 – 70 kWh/ metr kwadratowy. Porównując klasyczne budynki z cegły tą normę mają na poziomie 95 kWh/metr kwadratowy. Domy z drewna, jeśli są wykonane przez profesjonalistów, z troską o najmniejsze nawet detale i szczegóły oraz z uwzględnieniem wszystkiego, co najważniejsze, są w stanie zużyć rocznie nie więcej niż 15 kWh energii na każdy metr kwadratowy budynku. Co więc zrobić, by budowany przez nas dom z drewna był jak najbardziej energooszczędny? Podstawą jest wykonanie odpowiedniego projektu, który zostanie przez nas zaakceptowany. W takim projekcie bowiem uwzględnia się między innymi zaawansowane technologicznie rozwiązania, które w konsekwencji mają wpływ na efektywność funkcjonowania całego budynku. 

Domy z drewna – wpływ każdego elementu ma znaczenie

Jeśli podjęliśmy decyzję, że chcemy postawić na dom wykonany z drewna, już od momentu wyboru działki możemy mieć wpływ na jego energooszczędność. W jaki sposób? Duże znaczenie ma między innymi położenie budynku względem stron świata. Dobrze jest postawić na przykład na zwartą bryłę położoną na płaskiej działce, która od strony południowej nie będzie posiadała drzew. Istotne jest to, aby powierzchnie, które używamy na co dzień były dobrze nasłonecznione, a sypialnia, łazienka, garaż, czy też część gospodarcza, odpowiednio zacienione. Sam wybór okien i drzwi ma także bardzo duże znaczenie. Jeśli bowiem nasze domy z drewna posiadają takie drzwi i okna o wysokiej izolacyjności termicznej oraz szczelności, wówczas ma to ogromny wpływ na energooszczędność na kolejne lata. Warto to uwzględnić budując dom, bo w im lepsze rozwiązania zainwestujemy teraz, tym lepiej się one sprawdzą na przestrzeni lat. 

Dlaczego domy drewniane są energooszczędne?

Jeśli chcemy postawić na inwestycję, która będzie jak najbardziej energooszczędna, to właśnie domy z drewna wpisują się w te ramy wyśmienicie. A dlaczego? Bo możemy osiągnąć bardzo dobre parametry termiczne, przy zastosowaniu nawet niewielkiej grubości ścian. W ten sposób zyskujemy nie tylko dodatkową przestrzeń we wnętrzu, ale także godne uwagi rozwiązanie zapewniające naszemu domowi zdecydowanie niższe koszta, jeśli w grę wchodzi pozyskiwanie energii. 

Choć w Polsce budownictwo drewniane nie cieszy się jeszcze tak dużym powodzeniem, to mimo wszystko coraz więcej ludzi na takie rozwiązania stawia. Dużą popularnością mają domy budowane w konstrukcji szkieletowej, które oprócz drewnianego szkieletu posiadają odpowiednie wypełnienie, którym najczęściej jest wełna mineralna. Takie domy z drewna powstają zaledwie w kilkanaście dni, nie straszne są im mrozy, śniegi i deszcze, a do ich postawienia nie są konieczne żadne większe narzędzia, czy mokry montaż. Aby taki dom powstał, wystarczą jedynie elementy drewniane, które montowane są za pomocą łączników metalowych oraz gwoździ. 

Każdy najmniejszy element wpływa na energooszczędność budynku. Oprócz samej konstrukcji, okien i drzwi, duże znaczenie ma także zastosowanie najwyższej jakości dachu. Takie prace warto zlecić osobom które w tym temacie są profesjonalistami i które wykonują takie zadania najlepiej, jak tylko to możliwe. A jeśli już domy z drewna są postawione i następuje ten moment, gdy możemy zaaranżować wnętrze i tutaj warto pamiętać o energooszczędności. Wybierzmy więc odpowiedni sprzęt AGD, postawmy na dobre oświetlenie, na stosowne pompy wody, na to wszystko co sprawi, że każdego roku będziemy w pełni zadowoleni z kosztów utrzymania naszego wymarzonego domu. Inwestując we wszystko co najlepsze, nawet jeśli jest to droższe od klasycznych rozwiązań, na pewno pomimo wydanej większej kwoty, w bardzo szybkim czasie może się nam to zwrócić. Pamiętajmy o tym, kiedy rozpoczynamy inwestycję swojego życia.