Czego unikać przy tworzeniu strony WWW?

To co jeszcze kilkanaście lat temu było zarezerwowane wyłącznie dla fachowców, dziś jest znacznie bardziej na wyciągniecie ręki również dla laików, oczywiście w swojej podstawowej wersji. Tworzenie stron WWW przeobraziło się nie do poznania w ostatnich latach i niesamowicie wiele osób dziś również na poziomie amatorskim tworzy dla siebie takie właśnie strony.

Tworzenie stron za pomocą rozmaitych generatorów, których dziś nie brakuje u usługodawców hostingowych ma swoje niewątpliwe zalety, ale również w wielu wypadkach powoduje obniżenie jakości technicznej takiej strony WWW i sprawia, że jest ona źle wykonana w pewnych względach. O ile stworzenie podstawowej strony WWW, która będzie nam służyć jako wizytówka na przykład firmowa, wydaje się proste, o tyle stworzenie czegokolwiek ambitniejszego już będzie wymagało od nas pewnej dozy informacji i wiedzy z zakresu tworzenia stron internetowych.

 

Przesadna liczba dodatków i wtyczek

Często gdy tworzymy stronę i jest to nasze pierwsze dzieło, zachwyceni wprost jesteśmy tym jak wiele ciekawych wtyczek oferuje nam Internet i jak wiele z nich możemy na naszej stronie zainstalować. W najlepszym wypadku będziemy jednak mogli ją jedynie spowolnić, a w najgorszym sprawić, że dojdzie do specyficznych „kolizji” pomiędzy niektórymi wtyczkami i te zaczną sprawiać większe problemy techniczne w użytkowaniu strony. W zasadzie trzymać się powinniśmy zasady „im mniej tym lepiej”. Strona przeładowana wtyczkami nie wróży niczego dobrego i może spowodować wiele problemów zarówno nam jako twórcom, jak również użytkownikom, którzy będą ją odwiedzali. Nie przesadzajmy również w drugą stronę. W przypadku wtyczek systemowych, które znajdziemy w naszym systemie zarządzania treścią, zbytnia ingerencja i chęć „odchudzenia” strony może spowodować negatywne konsekwencje. Tą część wtyczek należy uznać za absolutnie konieczne i niezbędne do pracy całości systemu.

Błędy w kodzie strony i bazie danych

Podstawowe błędy w kodzie zwykle biorą się z nadgorliwości osoby, która chce zbyt szybko wykonać pewne elementy strony lub bez odpowiedniej wiedzy chce dokonać zmian właśnie w tej warstwie. Na pewno właśnie dlatego nie powinniśmy raczej samodzielnie edytować kodu strony i mySQL w przypadku, kiedy nie mamy absolutnej pewności co do tego, że nie zepsujemy niczego. Część takich błędów na stronach WWW jest doskonale widoczne, dzięki czemu będziemy mogli je natychmiast wychwycić za pomocą odpowiedniego kodu błędu, ale również są takie, które pozostają ukryte i w wielu wypadkach ich zauważenie będzie od nas wymagało nie lada wiedzy lub odpowiedniego oprogramowania, które przejrzy za nas kod.

Złe dobranie systemu zarządzania treścią

Zdecydowanie to błąd, który może rzutować na całą przyszłość strony, a nawet powodować bardzo kosztownej przebudowy lub konieczność tworzenia jej od nowa, gdy nie jest to portal warty kosztującej wiele przebudowy. System zarządzania treścią już na samym początku powinien zostać mądrze wybrany tak, by odpowiednio spełniał wszystkie swoje funkcje https://www.wildmoose.pl/google-ads/. Częstym błędem jest wybieranie zbyt rozbudowanego i skomplikowanego systemu CMS do dość prostych projektów. Skutkuje to tym, że proste czynności zaczynają nam już od samego początku przysparzać problemów, a system taki również obsługuje się dość skomplikowanie. W przypadku, gdy z kolei przesadzimy z optymizmem co do potrzebnych nam możliwości, możemy zderzyć się ze ścianą, gdy na zbyt prostym systemie zarządzania treścią będziemy chcieli wykonać zbyt skomplikowane czynności. To oczywiście będzie z kolei generowało spore koszty przeróbek. Mierzmy siły na zamiary i wybierajmy dokładnie taki system, który będzie dla nas odpowiedni pod względem technologicznym.

Zbyt wiele osób przy jednym projekcie

Rozmyta odpowiedzialność to spory problem w sytuacji, gdy chcemy stworzyć coś, co finalnie będzie się prezentowało spójnie. Nie możemy pozwolić sobie na to, by zbyt wiele osób dorzucało swoje przysłowiowe pięć groszy do projektu, bowiem skutkować może to obniżeniem finalnej jakości całości działań. Niestety jednak w wielu przypadkach tak się dzieje i często mamy do czynienia ze sporym rozmywaniem się odpowiedzialności i delegowaniem obowiązków na zbyt wiele osób. To utrudnia pracę i przede wszystkim ostatecznie rzutuje na termin realizacji pracy. Jak zatem działać optymalnie? Gdy tworzony jest projekt, który jest nieco ambitniejszy podział powinien zostać ściśle określony już na samym początku prac i być ściśle przestrzegany później, by uniknąć wchodzenia sobie w kompetencje.

Zdecydowanie zaprojektowanie strony, organizacyjnie nie należy do prostych zadań. Optymalnie, gdy zajmuje się tym jedynie kilka osób i role są podzielone, a także gdy dobierzemy wszystkie elementy technicznie na miarę naszych potrzeb, nie przesadzając w żadną stronę. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać szybko wymarzoną stronę i cieszyć się jej działaniem przez długi czas. Postaw na zgrany zespół i umiejętne wykonanie wszystkich elementów składających się na doskonały projekt strony internetowej.