Jak wygląda psychoterapia par i jakie efekty można osiągnąć?

Dla bardzo wielu par w kryzysie jedynym ratunkiem jest psychoterapia. Sam podjęcie decyzji po pójściu na nią jest dużym krokiem naprzód, jednak w ratowanie związku trzeba włożyć sporo pracy. Psychoterapię dla par prowadzą psycholodzy wyspecjalizowani właśnie w diagnozowaniu i leczeniu problemów występujących w związku. Jak wygląda terapia dla par i dlaczego warto się na nią zdecydować? 

Terapia dla par – czyli dla kogo?

Społeczeństwo często myli terapię dla par https://psychoterapeuta-gdynia.com.pl/terapia-par/ z terapią małżeńską . Nie jest to co prawda duża pomyłka, jednak terapia dla par jest znacznie szerszym pojęciem. Chodzi bowiem o to, że terapia małżonków dedykowana jest osobom, które pozostają w związku małżeńskim. Jeżeli nie podejmą one decyzji o psychoterapii, konflikt może zakończyć się nawet rozwodem. Tymczasem w przypadku par w nieformalnych związkach mowa o rozstaniu się, które nie pociąga za sobą konsekwencji prawnych. Psychoterapia dla par skierowana jest do wszystkich, bez względu na długość stażu w związku. Najczęściej decydują się na nią pary, które chciałyby ratować swój wieloletni związek. Terapia par bywa nazywana ostatnią deską ratunku dla nich. Rzeczywiście, jest w tym sporo prawdy. Kobieta i mężczyzna oczekują bowiem, że terapia pomoże im uporać się z problemami w związku. Niemniej jednak terapia ma na celu pokazanie im, w czym tkwi problem i jak można go rozwiązać. Udając się na terapię pary powinny pamiętać, że nikt nie wykona za nich trudnej pracy, jaką jest ratowanie swojego związku. Psycholog małżeński przyjmuje na terapię każdą parę, widząc w niej szansę na wyjście z kryzysu. Pary powinny mieć jednak świadomość, że kluczem do sukcesu jest wspólne podjęcie leczenia. Nie może być tak, że terapia przeprowadzana jest tylko z jedną osobą. Nie ma ona wtedy właściwie żadnego sensu. Oboje partnerów musi zrozumieć problem i spróbować sobie z nim poradzić. Podczas, gdy tyko jeden partner wykazuje chęć do walki o związek, nawet najlepszy psycholog nie jest w stanie pomóc.

Jak wygląda terapia dla par?

W tradycyjnym ujęciu terapia par to po prostu cykliczne spotkania ze specjalistą, czyli psychologiem lub lekarzem psychoterapeutą. Najczęściej jednak pary decydują się na współpracę z psychologiem. Spotkania odbywają się co jakiś czas – najczęściej raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Częstotliwość spotkań ustala prowadzący, oczywiście w porozumieniu z pacjentami. Jak wyglądają sesje z psychologiem? Polegają one przede wszystkim na rozmowie pomiędzy trojgiem osób znajdujących się w gabinecie. Najczęściej psycholog stara się prowadzić dialog pomiędzy strona. Na pierwszych spotkaniach musi jednak dogłębnie wysłuchać obu stron i poznać ich stanowiska. Zwykle terapia małżeńska nie przewiduje spotkań indywidualnych, choć prowadzący może poprosić o spotkanie tylko z jednym partnerem, gdy uzna to za konieczne. Zadaniem psychologa jest znaleźć źródło problemu lub problemów. Dobry psycholog https://psychoterpeuta.waw.pl/ wysłucha więc obie strony, postawi diagnozę i wdroży leczenie. Polega ono zwykle na dialogu, znalezieniu wspólnego mianownika pomiędzy domownikami. Co więcej, specjalista może wyznaczać partnerom zadania do realizacji. Ich wypełnianie stanowi dochodzenie do celu całego procesu terapeutycznego. Jak długo trwa terapia dla par? Zwykle jej długość zależy od problemu, jaki dotknął konkretną parę. Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile potrwa terapia w danym przypadku. Nawet najlepszy psycholog nie określi czasu jej trwania po pierwszym spotkaniu. Długość trwania terapii zależy też od tempa osiągania zamierzonych celów czy porozumienia. Niestety, czasami małżonkowie dochodzą do wniosku, że nawet najlepsza terapia im nie pomoże. Pamiętajmy, że jest to decyzja osobista współmałżonków i psycholog nie ma nią wpływu, jeśli uznają oni, że nie chcą dalej walczyć o siebie. Najczęściej psychoterapia dla par trwa od kilku miesięcy do nawet roku czy dwóch. O jej zakończeniu zawsze decyduje prowadzący w porozumieniu z pacjentami.

Efekty terapii dla par

Czego możemy oczekiwać od terapeuty małżeńskiego? Przede wszystkim wskazania źródła problemu oraz doradzeniu, jak z nim walczyć. Terapeuta wskaże nam również nasze słabe punkty w związku i podpowie, jak je poprawić. Zwróci uwagę na potrzeby drugiej osoby, pomoże znaleźć wspólny język. Oczywiście efekty terapii są widoczne dopiero po kilku sesjach, a nawet po kilku miesiącach. Partnerzy powinni jednak pamiętać, że nikt nie wykona za nich ciężkiej pracy. Terapeuta wskazuje środki do celu, jednak to postawa partnerów decyduje o tym, czy walka będzie efektywna. Specjalista psychoterapeuta zajmie się również leczeniem problemów par, a nie całej rodziny. Czasami problemy w małżeństwie wynikają bowiem z innych relacji. Ich diagnozowanie oraz leczenie to zadanie dla terapeuty rodzinnego, który pomoże także dzieciom czy innym domownikom. Niemniej jednak sama terapia par koncentruje się na problemach występujących pomiędzy dwojgiem ludzi. Warto się na nią udać, jeśli chcemy walczyć o nasz związek. Potrzebne jest jednak zaangażowanie obu partnerów.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.com.pl